Czy możemy odwołać darowiznę?

justice-510742_640Lubimy dawać prezenty, te większe i te mniejsze. Czasami chodzi o drobiazgi, jednak czasem w grę wchodzą naprawdę duże rzeczy, jak mieszkanie czy samochód. Bywa jednak, że jako darczyńcy nie do końca przemyśleliśmy sprawę, działaliśmy pod wpływem emocji i teraz chcielibyśmy wszystko odwołać. Czy to możliwe?

Nierzadko darczyńca wręczając np. mieszkanie, nie robi tego w stu procentach bezinteresownie – liczy np. na opiekę lub na pomoc obdarowanego. A jeśli tak się nie dzieje? Wtedy może przydać się naprawdę dobry adwokat w Bielsku-Białej, bo jak się okazuje, umowę darowizny trudno jest ot tak sobie anulować.

Zgodnie z przepisami darowizna jest bowiem umową, a to czyni z niej akt prawny obustronny. Oznacza to, że aby doszło do podarowania mieszkania musi być na nie wyrażona zgoda dwóch stron: darującego i darowanego. Przepisy przewidują możliwość odwołania darowizny, jednak nie jest to takie proste. Obdarowany musi wykazać się wobec darczyńcy „rażącą niewdzięcznością”. Czym jest ta rażąca niewdzięczność? Nie chodzi oczywiście o zwykłe kłótnie i nieporozumienia pomiędzy stronami, jednak żaden adwokat w Bielsku-Białej nie będzie nam w stanie podać dokładnej definicji tego zagadnienia, bo w polskim prawie takowej po prostu nie ma. W takich sytuacjach każda sprawa jest inna, a więc traktuje się ją indywidualnie. Prawnik po zapoznaniu się z naszą historią i dokumentami (treść umowy, akt notarialny, zapis z księgi wieczystej) może nam powiedzieć, czy mamy szansę na wygraną. Natomiast ostateczny werdykt wyda sąd, po wcześniejszym przeprowadzeniu postępowania dowodowego.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *