Czym są domy ekologiczne?

Czym są domy ekologiczne?

Domy ekologiczne są coraz częściej wybierane przez Polaków, którzy głównie doceniają to, że zużyją mniej energii mieszkając w takim obiekcie, a na dodatek spodziewać mogą się komfortowych warunków życia. Nie mniej ważne jest to, że domy ekologiczne są domami co do których jest gwarancja, że będą budynkami bezawaryjnymi. Jeżeli więc ktoś chce zainwestować w taki dom, to musi wiedzieć, że będzie to z jego strony trafna decyzja.

Zalety domów ekologicznych

O domach ekologicznych mówi się, że są domami energooszczędnymi, często są to domy pasywne, których projekty można zobaczyć na ecoreadyhouse.pl i rzeczywiście mieć pewność, że są to idealnie zaprojektowane budynki. Obiekty te zużywają nawet do 5 razy mniej energii do ogrzewania, przy czym kosztują około 5% więcej od standardowych budynków jednorodzinnych. Domy ekologiczne to domy innowacyjne, co jest zachęcające zwłaszcza dla osób, które widzą, że podwyżki cen energii są coraz większe, jak i sam koszt ogrzewania budynków w całości. Domy energooszczędne posiadają dobrą izolację przegród zewnętrznych, w tym stolarki okiennej i drzwiowej. Poza tym, zredukowane są w nich mostki termiczne, a system wentylacji mechanicznej z uzyskiem ciepła jest wysoko sprawny. Instalacja grzewcza jest na najwyższym poziomie. W domu ekologicznym zużywa się minimalne pokłady energii na codzienną eksploatację, czyli na: oświetlenie, czy pracę urządzeń gospodarstwa domowego. Zmniejsza się redukcja dwutlenku węgla do atmosfery, a zużywany jest spory procent energii odnawialnej – słonecznej, wiatrowej, gruntowej bądź biomasy.

Uwagi praktyczne związane z domami ekologicznymi

Warto wybrać najlepszy projekt domu ekologicznego. Ważne jest, by fundamenty i piwnica były dobrze izolowane termicznie. Ściany i stropy muszą być solidne, po to, by służyć akumulacji energii. Okna powinny być wysokiej jakości i wykonane w taki sposób, aby ograniczona została ucieczka ciepła z wnętrz. Instalacje wodne, ogrzewania i wentylacji podobnie muszą ograniczać straty energetyczne.

Dodaj komentarz