Marzysz o lepszej pracy? Branżowy język obcy ci w tym pomoże!

Marzysz o lepszej pracy? Branżowy język obcy ci w tym pomoże!

big-ben-810303_640

Znajomość co najmniej jednego języka obcego to dzisiaj podstawa każdego dobrego CV. Chcąc liczyć się na rynku pracy komunikatywny angielski to absolutne minimum. Mierząc wyżej, szukając pracy w zawodzie, lub pragnąc przekonać obecne kierownictwo o swoim profesjonalizmie warto przyswoić nie tylko podstawy, ale również specjalistyczne słownictwo.

Czym jest język branżowy?

W każdym zawodzie można spotkać się z określeniami i słowami, które najlepiej zrozumie jedynie specjalista z tej samej branży. Tak samo jest w każdym innym kraju. I o ile w niektórych zawodach np. w dziedzinie Public Relations specyfika języka branżowego jest mocno znacjonalizowana (większość słów pochodzi z języka angielskiego), to już np. w prawie, medycynie, gastronomii i wielu innych może nie być tak łatwo. W większości sektorów gospodarki język branżowy odnosi się głównie do kultury danego kraju. Ponadto to wszystkie zwroty i wyrażenia, które umożliwiają poprawne komunikowanie się w danej branży zarówno ze współpracownikiem jak i klientem.

Czy znajomość języka branżowego jest konieczna?

Naturalnie, że nie, to żaden przymus. Aplikując na stanowisko niższego szczebla trzeba jednak przyswoić i wypracować komunikatywne, ogólne posługiwanie się językiem. Jednak mając ambicje na lepsze zatrudnienie i większe szanse na rynku  warto przyswoić dodatkowe słownictwo. To podstawowy wymóg dla wszystkich, którym marzy się praca lub studia za granicą w przyszłości albo taki zawód, który wymaga częstego komunikowania się z obcokrajowcami. Z drugiej strony w większych miastach, ze względu na rosnącą liczbę turystów, znajomość specjalistycznego języka branżowego może okazać się nieocenioną pomocą w codziennej pracy kelnera lub sprzedawcy. Zaletą jego znajomości jest również możliwość czytania zagranicznych branżowych pism czy publikacji poszerzających wiedzę.

Jak się uczyć?

Większość osób dość optymistycznie podchodzi do swoich umiejętności. Niestety, ich praktyczne zastosowanie w miejscu zatrudnienia często weryfikuje to przekonanie na niekorzyść pracownika. Wielu z nich kieruje się dobrymi ocenami uzyskiwanymi w szkole czy na studiach – często zapominają o tym, że system nauczania zakłada jedynie edukację z naciskiem na teorię. Mało które zajęcia językowe poświęca się ćwiczeniom praktycznym i nawet na specjalistycznych kierunkach studiów najczęściej można się spotkać jedynie z lektoratami ogólnymi. Język obcy to jedna z tych umiejętności, która realnie przydaje się w codziennym życiu. Bez względu na wiek i wykształcenie warto poświęcić czas i trochę pieniędzy na jego naukę w dobrej szkole językowej. Specjalistyczne placówki oferują nabywanie wiedzy najlepszymi metodami obecnymi na rynku. Warto zwrócić uwagę na metodę bezpośrednią, w ramach której już od pierwszej godziny teoria idzie w parze z cenną praktyką. Dzięki pracy z lektorami oraz systemowi powtórek każdy może szybko nauczyć się języka od podstaw, poprawić swoje umiejętności, a przede wszystkim przełamać „barierę” i zacząć rozmawiać w języku obcym z lekkością i pewnością siebie. Najlepsze placówki tego typu oferują kursy dla firm lub osób prywatnych, które chcą przyswoić branżowe słownictwo, zwroty i pojęcia.

Nauka języka branżowego metodą bezpośrednią daje najszybsze i najlepsze efekty. Warto mieć to na uwadze przy wyborze najlepszej szkoły językowej.

Dodaj komentarz