Czy kredyt na skuter to dobry pomysł?

Tempo i pośpiech towarzyszą nam na co dzień. Pędzimy z jednego końca miasta na drugi, aby zdążyć do pracy lub załatwić ważne sprawy. Niestety, sprawne przemieszczanie się utrudniają wszechobecne korki. Sposobem na to jest skuter. Jeśli i Ty o nim myślałeś, ale przed zakupem powstrzymał Cię brak gotówki – to nic straconego! Zawsze możesz wziąć kredyt na skuter. Sam zobacz, jakie są tego zalety.

Jakie zalety ma skuter?

Jak już wspomnieliśmy – skuterem z łatwością ominiesz największe korki. Nie będziesz mieć także problemów ze znalezieniem miejsca parkingowego oraz z manewrowaniem w ciasnych ulicach. O ile zimą jazda nim może być mniej komfortowa, to za to idealnie sprawdzi się on w upalne dni. Niektóre skutery są pojazdami elektrycznymi, co czyni je bardziej ekologicznymi od pojazdów benzynowych.

Pojazd ten jest nie tylko zwykłym środkiem transportu, ale także źródłem frajdy i radości. Możesz też dojeżdżać nim wygodnie na uczelnię w swoim mieście. A to, co najważniejsze – skuter kosztuje mniej niż samochód, bowiem całkiem dobry model kupisz w cenie 4000 – 10 000 złotych. Nie jest to dużo, dlatego banki chętniej udzielą Ci zobowiązania.

Jak zaciągnąć kredyt na skuter?

Zakup skutera możesz sfinansować z kredytu samochodowego lub gotówkowego. Kredyt samochodowy jest kredytem celowym, czyli takim, który możesz przeznaczyć tylko na pojazd silnikowy (nie musi być nim auto). Kredyt gotówkowy możesz natomiast przeznaczyć na dowolny cel – w tym także na zakup skutera. Jest on jednak dużo droższy niż kredyt celowy (nieraz i o połowę).

Aby wybrać kredyt na skuter, musisz najpierw porównać ze sobą oferty kredytowe różnych banków i ocenić je pod kątem swoich możliwości finansowych. Następnie, musisz złożyć wniosek (online lub osobiście) wraz z kompletem dokumentów i poczekać na decyzję banku. Pamiętaj, że bank oceni Twoją zdolność kredytową na podstawie której przyzna Ci (lub nie) zobowiązanie.

Jak długo możesz spłacać kredyt na skuter?

Ponieważ skuter jest pojazdem dużo tańszym niż samochód, okres jego spłaty będzie proporcjonalnie krótszy. Najczęściej wynosi on około 3 lat. Ma to swoje plusy – między innymi nie będziesz „uwiązany” kredytem przez np. 10 lat, jak ma to miejsce w przypadku spłaty samochodu.

Krótszy okres spłaty ma też inną, bardzo istotną zaletę. Mianowicie, mniejszy będzie koszt odsetkowy Twojego kredytu. Zwróć jednak uwagę, czy oferowany kredyt nie wymaga od Ciebie wkładu własnego (jak może mieć to miejsce w kredytach samochodowych). Jeśli jednak pracujesz na etacie, uzbieranie na niego środków nie powinno być problemem, zwłaszcza jeśli planujesz kupić tańszy model.

Inwestowanie w przyszłe zobowiązania

Jak już wspomnieliśmy, banki skrupulatnie oceniają zdolność kredytową swojego klienta. Muszą bowiem być pewne, że odzyskają pożyczone pieniądze. Twoja wiarygodność kredytowa wzrośnie, jeśli już wcześniej spłacałeś regularnie inne zobowiązanie i masz pozytywną historię w BIK. Zaciągnięcie kredytu ma więc wartość dodaną – zbuduje Twoją historię kredytową!

Pomyśl więc, jeśli chwilowo nie stać Cię na auto, to zakup skutera jest idealnym rozwiązaniem. Ponieważ jest tani, łatwiej dostać na niego kredyt i spłacać go regularnie, dzięki czemu w przyszłości, gdy będziesz potrzebować samochodu, Twoja historia kredytowa będzie dobrze wyglądać w oczach banku. Zwyczajnie, w przyszłości łatwiej Ci będzie uzyskać inny, dużo większy kredyt.

Dlaczego kredyt jest lepszy niż inne formy finansowania?

Kredyt na skuter jest wygodnym rozwiązaniem, bowiem warunki jego udzielania są uprzywilejowane tak samo, jak zakup innych pojazdów. Oznacza to, że jest tańszym sposobem finansowania niż kredyt gotówkowy lub pożyczka pozabankowa. Wybierając go zyskasz pewność, że koszt spłaty pojazdu nie wyniesie tyle samo, co zakup kolejnego skutera.

Z tego właśnie powodu kredyt samochodowy jest najtańszym rozwiązaniem. Pamiętaj oczywiście, że i tak obciąży on Twój budżet. Oceń więc, czy poradzisz sobie ze spłatą miesięcznych rat i nie odbiorą Ci one radości z posiadania skutera!