Jak wypełnić CIT?

Jak wypełnić CIT?

CIT-8 jest formularzem, który obowiązkowo wypełnia każda pozarządowa organizacja. Wiele osób jednak nie ma pojęcia, jak się za to zabrać, by prawidłowo wpisać wszystkie dane. W tym artykule krok po kroku poinstruujemy Cię, jak szybko wypełnić CIT-8.

Za pomocą zeznania CIT-8 informujemy urząd skarbowy, jakie przychody odnotowała nasza działalność w ubiegłym roku podatkowym. Poza tym dowiemy się z niego, czy będzie trzeba uiścić podatek od osób prawnych. Nawet jeżeli jesteśmy zwolnieni z podatku dochodowego, wypełnienie druk CIT jest obowiązkowe, ponieważ na jego podstawie fiskus dowiaduje się, że rzeczywiście nie musimy ponosić dodatkowych kosztów.

Jak wypełnić CIT-8?

Przede wszystkim najpierw musimy zdobyć odpowiedni formularz w naszym urzędzie skarbowym lub otworzyć go w specjalnym programie. Druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza, ponieważ zabiera mniej czasu i w razie popełnienia jakiegokolwiek błędu, możemy szybko dokonać korekty, bez konieczności ponownego wypełniania wniosku odręcznie.

Instrukcja wypełnienia CIT-8

 1. Na pierwszej stronie wprowadzamy wszystkie wymagane dane naszej działalności. Kolejnym krokiem jest wykazanie, jakie załączniki dodajemy do CIT. 
 2. W polu D1 obliczamy swoje przychody, czyli każdą sumę, jaka wpłynęła w ostatnim roku na konto naszej instytucji. 
 3. Teraz w polu D2 obliczmy koszty. Innymi słowy, należy wpisać tam kwotę, jaką zebrała dana działalność w ubiegłym roku podatkowym.
 4. W miejscu oznaczonym D3 musimy zawrzeć informację o zysku lub stracie, czyli od przychodów odejmujemy poniesione koszty i wpisujemy otrzymany wynik.
 5. W polu E1 możemy ustalić, jakie dochody będą wolne od podatku.
 6. Teraz pora na obliczenie dochodu, jakim instytucja będzie mogła obracać w przyszłym roku.
 7. Następnie ustalamy podstawę do opodatkowania.
 8. Wykazujemy wszystkie zebrane darowizny.
 9. Uprawione do tego osoby muszą odręcznie podpisać wydrukowany CIT-8 w następujących kolejnościach:

  – CIT-8 podpisuje osoba prowadząca księgowość,
  – CIT-8/O zostaje bez podpisu,
  – CIT-D podpisuje człowiek reprezentujący organizację.

Wszystkie druki CIT możesz pobrać na tej stronie internetowej http://urzadskarbowy24.pl.


Dodaj komentarz