Mimo że do tej pory Rzeszów, Kraków czy Szczecin nie były w czołówce najpopularniejszych rynków magazynowych, obecnie zyskują popularność. Liczni inwestorzy, deweloperzy oraz przedsiębiorcy wiążą z tymi regionami plany – tym bardziej, że można skorzystać z ulg podatkowych.
Warszawa, Wrocław czy Łódź to najważniejsze rynki w Polsce – to w okolicy tych miast magazyny są najbardziej pożądane. Jednak ogólny rozwój branży logistycznej i handlu sprawia, że również mniej znane regiony cieszą się rosnącą popularnością – można zauważyć większe zainteresowanie powierzchniami magazynowymi w Rzeszowie, Kielcach czy Szczecinie.
Rzeszów – stolica Podkarpacia
Rzeszów to przemysłowo-handlowe serce i największe miasto południowo-wschodniej części Polski, a także stolica Podkarpacia. Od lat dynamicznie rozwija się tu przemysł lotniczy i farmaceutyczny, a także odzieżowy, spożywczy, budowlany czy od niedawna nowych technologii.
Na uwagę zasługuje też położenie stolicy Podkarpacia, dzięki któremu magazyny w Rzeszowie i okolicy budzą rosnące zainteresowanie – to ważny węzeł komunikacyjny, biegnie tędy autostrada A4 Kraków-Rzeszów, a także stykają się drogi biegnące ze wschodu na zachód i z północy na południe. Duże znaczenie ma też połączenie kolejowe z Ukrainą oraz lotnisko w Jasionce.
Szczecin – transport morski
Szczecin zaczyna pełnić rolę strategicznego centrum logistycznego, mimo że do tej pory – wraz z Krakowem – były to jedne z najsłabiej rozwiniętych terenów magazynowych w Polsce. Według aktualnych trendów popyt na magazyny i hale produkcyjne w Rzeszowie, Szczecinie czy Krakowie rośnie.
Szczecin ma szansę wykorzystać swój potencjał, czyli dostęp do morza i rozwinięty transport morski i kolejowy, dobre położenie, połączenie z rynkami innych polskich regionów, Europą Zachodnią, szlaki transportowe z Niemcami, Skandynawią, a także łączące Europę z Azją Centralną i Bliskim Wschodem.
W Szczecinie jest też Port Szczecin-Świnoujście, który łącznie ze Świnoujściem jest jednym z największych w regionie Morza Bałtyckiego. Można zaobserwować prężny rozwój różnych branż, m.in. turystki, handlu, logistyki, biotechnologii oraz nowoczesnych technologii. Siedzibę mają tu między innymi Raben, OT Logistics S.A., Unity Line czy DB Schenker.
Kraków – dobre warunki najmu magazynów
Również Kraków budzi coraz większe zainteresowanie inwestorów i przedsiębiorców. Nie da się ukryć, że Małopolska nie jest jednym z najważniejszych terenów magazynowych w Polsce, ale ogólny rozwój branży logistycznej, magazynowej i spedycji i szybko rozwijający się rynek konsumencki sprawiają, że na magazyny w tej części Polski też jest rosnący popyt.