Najczęściej występujące choroby zębów

apple-17528_640Wizyta u dentysty to dla większości osób największy koszmar, jaki może się wyśnić człowiekowi. Jeszcze gorzej jest wtedy, kiedy ten sen staje się jawą.

Mimo że wizyt u tego specjalisty boją się chyba wszyscy, jego profesja jest jedną z najważniejszych, jeśli chodzi o medycynę. Wszyscy na pewno znamy niemiłosierny ból zęba, który nieleczony, a wręcz lekceważony, staje się wręcz nie do zniesienia, a czasem nawet prowadzi do jego późniejszego usunięcia, co bywa naprawdę nieprzyjemnym doświadczeniem.

Do najczęstszych chorób zębów zalicza się próchnica – do jej wystąpienia dochodzi przy równoczesnej obecności czterech czynników, to znaczy bakterii, cukrów, podatności zębów i czasu. Ten trzeci czynnik nie zależy od nas, a od uwarunkowania genetycznego, jednak możemy zmniejszyć możliwość wystąpienia u nas próchnicy, stosując się do zaleceń dentysty, jakimi są: regularna higiena, kontrola jamy ustnej oraz ograniczenie spożywania cukrów. Kiedy bakterie, powodujące próchnicę, zaatakują głębsze warstwy zęba, niezbędne jest wtedy leczenie kanałowe, które bywa naprawdę bolesne i nieprzyjemne, dlatego ważne jest, aby umawiać się na wizyty kontrolne, na przykład do stomatologa w Częstochowie.

Druga z kolei najczęstsza choroba, z jaką do dentysty zgłaszają się pacjenci, jest zapalenie miazgi. Jej przyczyny mogą być różne – wielokrotne zabiegi stomatologiczne i nieszczelne wypełnienia czy urazy mechaniczne. Objawem zapalenia miazgi jest silny ból zęba, a jej zlekceważenie może być naprawdę groźne w skutkach, ponieważ może prowadzić do kolejnej częstej choroby, jaką jest zgorzel. Jest to bardzo silny stan zapalny, kiedy to zapalenie miazgi skutkuje jej martwicą, co daje na przykład torbiel, która, kiedy już się pojawi, wymaga niestety chirurgicznego usunięcia zęba.

Widać więc, że poprzez brak higieny, systematycznej kontroli lekarskiej czy po prostu zwyczajnej reakcji w momencie, kiedy zauważymy pierwsze objawy, może dojść nawet do usunięcia zęba, ponieważ niegroźna próchnica może zmienić się w zapalenie miazgi, a potem w zgorzel, przy którym może wystąpić torbiel. Wizyty u stomatologa są więc naprawdę konieczne.