Bierzesz kredyt gotówkowy? Zwróć uwagę na kilka rzeczy

Jeśli planujesz jakieś większe zakupy i zastanawiasz się, jaki kredyt gotówkowy wybrać, sprawdź dokładnie różne oferty poszczególnych banków. Nie ma oferty idealnej, ale na pewno są lepsze i gorsze – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby znaleźć tę najkorzystniejszą dla siebie.

Jeśli podjąłeś już decyzję, aby wziąć kredyt gotówkowy – inaczej mówiąc pożyczkę – jest kilka kwestii ważnych podczas wybierania oferty konkretnego banku. Często jesteśmy kuszeni promocjami i hasłami reklamowymi, które zagłuszają nasz głos rozsądku. Warto tymczasem pamiętać, aby koniecznie wziąć pod uwagę kilka spraw i nie dać się złapać na haczyk – poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Masz konto w banku? Udaj się po ofertę

Jeśli zobaczyłeś zachęcającą reklamę, na której popularny aktor zapewnia Cię o preferencyjnych warunkach kredytu, nie biegnij od razu do tego banku. Najpierw wybierz się do swojego – tego, w którym masz konto, kartę, a może też inne produkty bankowe. Teoretycznie jako klient powinieneś otrzymać atrakcyjną ofertę także na inne usługi.

Ponadto zwykle masz też większe możliwości negocjowania oprocentowania kredytu. Często można liczyć na lepsze warunki, gdyż bank Cię zna, wie, że jesteś wypłacalny i nie zalegasz ze spłatą zobowiązań. Nie można co prawda liczyć na wielką obniżkę, ale na pewno odciąży to Twój budżet. A zaoszczędzone pieniądze przydadzą się choćby na weekendowy wypad!

Oferty promocyjne? Nie, dziękuję!

W telewizji, radiu, prasie czy Internecie trafiamy na reklamy różnych produktów bankowych oferowanych przez rozmaite banki. Świat w nich przedstawiany jest kolorowy, a ludzie zwykle szczęśliwi i uśmiechnięci. Łatwo dać się ponieść złudzeniu i wziąć kredyt? Tym bardziej, że wystarczy kilka minut, aby złożyć odpowiedni wniosek online.

Promocje nie muszą wcale oznaczać, że oferta będzie dla Ciebie korzystna, opłacalna, a koszty kredytu niższe. Często promocje oznaczają dodatkowe warunki, które trzeba spełnić, albo drugą usługę, na którą musimy się zdecydować – zwykle ubezpieczenie. Jeśli wszystko sobie policzymy, wyjdzie na to, że kredyt bez promocji jest jednak korzystniejszym wariantem.

Koszt całkowity kredytu

Zwróć też uwagę na wysokość raty – wybierz taką, którą będziesz mógł swobodnie spłacać bez obciążenia swojego budżetu. Jednak do tego potrzebna jest Ci jeszcze wysokość prowizji oraz składki ubezpieczeniowej. Warto też zestawić różne oferty, patrząc na koszt całkowity lub też RRSO.

Pamiętaj, że różne banki mają urozmaiconą ofertę kredytów gotówkowych, a różnic trzeba szukać w różnych miejscach – może to być czas otrzymania decyzji czy gotówki, wysokość kredytu i kosztów uzyskania, okres spłaty zobowiązania itd.