Biurowe urządzenia wielofunkcyjne pod lupą – jak działają?

Czym są urządzenia wielofunkcyjne? Nowoczesne biuro czy urząd to miejsce obiegu wielu dokumentów. Obecnie ciężko wyobrazić sobie brak możliwości wydrukowania dokumentu czy przesłania go w formie elektronicznej do odbiorcy lub powielenia jakiegoś pisma czy obrazu.

W takich miejscach nie spotyka się już zwyczajnych drukarek czy wolnostojących skanerów, które zajmowały często znaczną część biurka i ograniczały się do formatu A3, a ich miejsce zastąpiły MFP – urządzenia wielofunkcyjne łączące w sobie realizację wszelkich zadań związanych z dokumentem. Dzięki nim możemy w kilka chwil dokument wydrukować, powielić, zeskanować i przesłać dalej.

Jak działają urządzenia wielofunkcyjne MFP?

Kombajny biurowe najczęściej podłączone są do wspólnej sieci przewodowo lub coraz częściej za pomocą sieci Wi-Fi i umożliwiają funkcję druku centralnego – wszystkie komputery i urządzenia w sieci mogą wysyłać druki i otrzymywać skany z jednego urządzenia. Nowoczesne MFP posiadają ogromną ilość funkcji, w tym między innymi skan z rozpoznawaniem tekstu (OCR), skanowanie i drukowanie dwustronne zautomatyzowane czy wybór orientacji strony już z poziomu urządzenia drukującego. Co więcej, urządzenia te pozwalają na pracę ze smartfonami, tabletami czy netbookami, a także coraz częściej wyposażone są w dodatkowe złącza USB czy sloty kart SD, co pozwala na podgląd plików i wydruk bez potrzeby uruchamiania komputera.

Popularne urządzenia wielofunkcyjne

Najczęściej spotykanymi urządzeniami wielofunkcyjnymi są te sygnowane przez marki HP, Brother, Epson czy Canon. O ile Brother stanowi kompromis między jakością, możliwościami a ceną, HP stawia na wielość funkcji i jakość wydruku kosztem stosunkowo drogich materiałów eksploatacyjnych. Epson posiada w ofercie drogie i zaawansowane urządzenia, jednak wymiana lub uzupełnianie tuszy jest wyjątkowo tanie, natomiast Canon specjalizuje się w odwzorowywaniu kolorów i druku zdjęć, ale jego tusze i tonery do wersji laserowych znacznie podnoszą koszt użytkowania MFP.

Patronem artykułu jest www.kserkop.com