Blachodachówka czy tradycyjna dachówka?

Na rynku nie brakuje wielu różnych materiałów przeznaczonych na pokrycia dachowe, wobec czego wybór może sprawić nam trudność. Najważniejsze to skupienie się nie tylko na cenie danego rozwiązania, ale także na jego właściwościach i estetyce. Na co się w takim razie zdecydować: na klasyczną dachówkę czy może na nowoczesną blachodachówkę?

Wady i zalety dachówek ceramicznych oraz betonowych

Tradycyjne dachówki nie tracą na popularności, głównie dlatego, że są twarde i wytrzymałe. Mogą nasiąkać wodą – szczególnie gdy nie wykorzystano żadnej powłoki ochronnej – jednak nie przepuszczają jej do wnętrza domu, w związku z czym nie trzeba się obawiać o pojawienie się wilgoci, a tym samym pleśni czy grzybów. Dodatkowo wiele osób ceni je za ładny wygląd, dzięki któremu każdy dom prezentuje się korzystnie.

Warto jednak pamiętać, że zarówno ceramiczne, jak i betonowe dachówki dość sporo ważą, dlatego konieczne jest wykonanie solidnej więźby dachowej. Ciężar może stanowić dodatkowe utrudnienie podczas transportu oraz samego montażu – wówczas nietrudno o uszkodzenia, ponieważ dachówki łatwo się kruszą.

Dlaczego warto zainwestować w blachodachówkę?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że dach z blachy wcale nie będzie się prezentował tak estetycznie, jak w chwili, kiedy zostanie pokryty dachówkami. Nic bardziej mylnego – blachodachówka tworzy przyjemną dla oka, a do tego wyjątkowo szczelną powierzchnię, która znakomicie chroni budynek przed opadami. Co prawda odgłosy deszczu uderzającego o dach mogą być uciążliwe, jednak można ten efekt zminimalizować przy pomocy ocieplenia z wełny mineralnej.

Blachodachówka wykazuje się silną odpornością na czynniki zewnętrzne, co sprawia, że może przetrwać w nienaruszonym stanie nawet przed kilkadziesiąt lat. Jej dodatkowym atutem jest niewielka waga – zwykle wynosi ona ok. 5 kg na 1 m². W związku z tym proces jej montowania, a także rozładowywania przebiega bez zbędnych przeszkód. Nie jest też konieczna skomplikowana więźba dachowa.

O zaletach blachodachówki możesz też przeczytać na https://pokrycia.pl.