Budujesz dom systemem gospodarczym? Poznaj przydatne rady

Coraz więcej osób chce zamieszkać we własnym domu, wszak ceny mieszkań są naprawdę wysokie. Oczywiście również budowa domu niesie ze sobą bardzo wysokie koszty. Jednak można je ograniczyć decydując się na budowę systemem gospodarczym. Jeżeli również planujecie budowanie tym systemem, to koniecznie przeczytajcie nasz krótki poradnik, dzięki któremu będziecie mogli jeszcze bardziej zredukować koszty. Już teraz zdradzimy Wam, że zawsze kluczowe jest wykonanie fundamentów, a więc koniecznie wybierzcie odpowiednie szalunki.

Wykonaj kosztorys

Nim przejdziemy do prac, konieczne jest wykonanie kosztorysu. Najlepiej zrobić to samodzielnie. Następnie trzeba znaleźć firmę, która posiada dobre opinie, by porównać ile przy samodzielnych pracach będzie można zaoszczędzić. Jeżeli te kwoty nie będą zbyt duże, to warto zastanowić się czy wykonywanie samodzielnie prac jest w ogóle opłacalne. Oczywiście należy podejmować się takich prac, jeżeli rzeczywiście umie się wiele spośród nich wykonać samodzielnie. Kolejnym bardzo ważnym elementem, o ile nie najważniejszym, jest budżet i tutaj należy zestawić kosztorys wraz z budżetem, aby zobaczyć na co można sobie pozwolić.

Możesz zaoszczędzić na pracy, ale nie na materiałach

Oczywiście budowanie systemem gospodarczym nie jest polecane dla wszystkich. Otóż, aby móc zaoszczędzić na pracach, trzeba umieć część prac wykonać samodzielnie. Przyda się, gdy w rodzinie są fachowcy, którzy chętnie pomogą przy pracy. W ten sposób można znacząco zredukować koszty. Rzecz jasna nie można oszczędzać na materiałach, gdyż tylko ich wysoka jakość gwarantuje trwałość i odporność na zalania, uszkodzenia mechaniczne itp. Szczególnie ważne jest wykonanie fundamentów, ale i wybór odpowiedniego pokrycia dachowego. Absolutnie nie polecamy Wam blachodachówki, nie tylko dlatego, że jej estetyka pozostawia wiele do życzenia, ale dlatego, że ten materiał bardzo szybko się niszczy i już po kilku latach konieczna będzie wymiana bądź też remont. Dostępne oczywiście są wysokiej jakości modele, jednak ich ceny już nie są takie niskie, zatem zdecydowanie lepiej dopłacić i wybrać np. koramikę niż już po kilku latach wymieniać pokrycie dachowe.

Wypożyczenie sprzętu budowlanego to podstawa

Bądźmy szczerzy sprzęt budowlany do tanich nie należy, dlatego też decydując się na budowę domu systemem gospodarczym najlepiej wynająć potrzebne urządzenia budowlane. Oczywiście niezbędne są podnośniki ruchome, koparki, betoniarki. Niezbędne jest również wynajęcie osoby z uprawnieniami do ich obsługi. Podczas prac remontowych i budowlanych niezbędne jest korzystanie z elektrosprzętów, a więc przydadzą się także wszelkiego rodzaju wiertarki, pilarki czy wkrętarki, choć w tym przypadku lepiej zdecydować się na ich zakup, gdyż nawet po wprowadzeniu się zapewne będą Was czekać remonty.

Szalunki – wybór ma znaczenie

Oczywiście bardzo ważne jest wykonanie szalunków. Tutaj pojawia się pytanie czy lepiej wykonać je samodzielnie, kupić, a może wynająć? Otóż zarówno w przypadku szalunków ściennych, stropowych, jak i fundamentowych możliwości jest sporo. Aby je wykonać koniecznie trzeba ułożyć szalunki, następnie wypełnić je mieszanką betonową i poczekać aż beton się zwiąże. Dla szalunków stropowych ten czas jest dłuższy i wynosi kilka tygodni, z kolei w przypadku szalunków ściennych – od 1 do 3 dni. Pamiętajcie, że potrzebna jest do tego duża ilość desek, a także drewniane stemple do podparcia. Można także zdecydować się na wynajem. Jednak tutaj niezbędne jest znalezienie najlepszej firmy i wybór dostawcy. Dobrym wyborem będą ponadto szalunki wielkogabarytowe, ale ta opcja jest zdecydowanie najdroższa. Zatem najlepiej wykonać je samodzielnie. Trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to czasochłonne, ale efekty mogą być naprawdę dobre.

Budowanie systemem gospodarczym szczególnie polecane jest dla fachowców, którzy samodzielnie potrafią wykonać część prac. Jednak bądźmy szczerzy, jest to czasochłonne i osoby, które decydują się na taki system budowania domu muszą zdawać sobie sprawę, że niemal nie będą miały czasu dla siebie i czeka je naprawdę ciężka praca.