Cena wypożyczenia samochodu – od czego zależy?

Zapewne wiele razy zastanawialiście się nad wypożyczeniem samochodu. Gdy wybieramy się na wakacje czy weekendowy wypad z rodziną, auto często się przydaje. Zanim jednak zdecydujecie się na wynajem konkretnego pojazdu, warto sprawdzić wszystkie koszty. Może się później okazać, że nie doczytaliście umowy i np. naprawę samochodu będziecie musieli pokrywać z własnej kieszeni.

Od czego zależy koszt wypożyczenia?

Podstawowym czynnikiem, który wpływa na cenę, jest oczywiście klasa samochodu. Za mniejsze auta miejskie oczywiście zapłacimy mniej, za to auta terenowe czy limuzyny są najdroższe. Koszt uzależniony jest także od czasu wynajmu – im dłużej, tym na większe zniżki możemy liczyć. Ważne jest także miejsce odbioru oraz zwrotu auta. Jeśli wypożyczamy samochód na lotnisku, będziemy musieli uiścić dodatkową opłatę. Podobnie rzecz ma się w przypadku, gdy zwracamy auto w innym miejscu niż je odbieraliśmy. Na cenę samochodu wpływa również wiek kierowcy. Poniżej 24 lat zwykle płacimy więcej. Czasami zdarza się też, że dodatkowy koszt ponoszą osoby powyżej 65 czy 70 lat. Cenę wynajmu możemy obniżyć, rezerwując auto dużo wcześniej.

Ubezpieczenie samochodu

Jest to podstawowa rzecz, na którą musimy zwrócić uwagę. Najlepszy jest pakiet OC i AC. Jednak nawet taki wybór nie zabezpiecza nas całkowicie przed ewentualnymi kosztami. Jeśli chodzi o AC, często mowa tu o wkładzie własnym, czyli kwocie, do wysokości której to my odpowiadamy za uszkodzenie czy kradzież pojazdu. Zwykle kwota ta blokowana jest na naszej karcie kredytowej aż do oddania pojazdu. Jest to zabezpieczenie wypożyczalni, że w razie wypadku uiścimy opłatę. Niestety obecnie trudno jest wypożyczyć auto, nie posiadając karty kredytowej. Aby całkowicie znieść wkład własny, możemy wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Dodatkowe koszty

Ważną rzeczą jest również dobowy limit kilometrów. Niektóre wypożyczalnie nie mają żadnych limitów, jednak w innych firmach limit może wynosić np. 100 km dziennie. Wówczas za każdy kolejny kilometr musimy dodatkowo zapłacić. Pamiętajmy również, że cena będzie wyższa, jeśli chcemy wypożyczyć fotelik samochodowy czy GPS.

Jeśli interesuje Was np. wypożyczalnia samochodów Chorzów, wejdźcie na stronę: https://www.yourcar.pl/.