Co musisz wiedzieć o kredycie gotówkowym?

Co musisz wiedzieć o kredycie gotówkowym?

Kredyt gotówkowy może być jednym lub czasem bywa jedynym sposobem sfinansowania nagłych wydatków. Banki obecnie prześcigają się w ofertach kredytowych. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, gdy potrzebujesz dodatkowej gotówki.

Wysokość kredytu gotówkowego uzależniona jest od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Niebywałą zaletą tego typu kredytów jest to, że mogą być przeznaczone na dowolny cel – remont, wycieczkę lub kupno auta. Jedynym ograniczeniem jest to, że pieniędzy nie możemy poświęcić na wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zaciągając kredyt gotówkowy warto jednak zwrócić uwagę na pewne kwestię z nim związane. Oto one:

Koszt kredytu

Koszt kredytu, to jeden z najistotniejszych aspektów, na który musisz zwrócić uwagę analizując oferty kredytów gotówkowych. Obniżenie oprocentowania lub prowizji nie jest decydującym czynnikiem, który wpływa na cenę pożyczki. Dlatego zwracaj zawsze uwagę na wysokość rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO). Stanowi ona całkowity koszt kredytu, który uwzględnia koszty przyznania kredytu, oprocentowanie oraz prowizję.

Zanim podpiszesz umowę pamiętaj też, że bank ma obowiązek przedstawić Ci formularz informacyjny, w którym przedstawione są wszystkie opłaty jakie ponosisz w związku z przyznanym kredytem.

Spłata / odstąpienie od kredytu gotówkowego

Kolejną ważną kwestią związaną z kredytem gotówkowym jest jego terminowa spłata, która pozwoli uniknąć naliczania odsetek za okres zwłoki. Ponadto powstałe zaległości w płatnościach mogą spowodować, że bank zgłosi Cię do Biura Informacji Kredytowej (BIK).       Istotną sprawą dotyczącą spłaty kredytu jest wybór rodzaju rat. Raty równe składają się ze stałej, z comiesięcznej kwoty, którą wpłacasz na rzecz zaciągniętego kredytu gotówkowego. Raty malejące stają się coraz niższe wraz z upływem czasu. Stanowią one także tańszą opcją kredytowania – klient spłaca bowiem w pierwszych płatnościach większą część kapitału pożyczonego od banku. Szybsza spłata tej części sprawia, że naliczane odsetki są mniejsze.

Warto wiedzieć także, że kredyt gotówkowy możesz spłacić – w całości lub w części – wcześniej. Jednak pamiętaj aby sprawdzić, czy na tym nie stracisz, bo bank może pobrać dodatkową opłatę za spłatę kredytu przed terminem.

Możesz także odstąpić od kredytu gotówkowego. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim masz prawo zmienić decyzję w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Do zwróconej kwoty musisz wtedy doliczyć odsetki za okres od dnia wypłaty kredytu, do dnia spłaty zobowiązania.

 

Ubezpieczenie kredytu

Ubiegając się o kredyt gotówkowy warto także zastanowić się czy go nie ubezpieczyć. Stanowi to zabezpieczenie zarówno dla banku, jak i kredytobiorcy. W przypadku trudności w spłacie, obowiązek regulowania rat przejmuje bowiem ubezpieczyciel. Zakres ubezpieczenia obejmuje zazwyczaj spłatę długu w przypadku śmierci, trwałego kalectwa lub niezdolności do pracy kredytobiorcy.

 

Dodaj komentarz