Czy kredyt może być tani?

Czy kredyt może być tani?

Stając przed koniecznością pożyczenia pieniędzy z banku, zwykle martwimy się o koszty takiej pożyczki. Istnieje wiele rodzajów kredytów. Na kredyt można kupić dom, samochód czy wyremontować mieszkanie. Wcale nie trzeba pożyczać wysokich sum. Większość banków oferuje możliwość pożyczenia tylko tysiąca złotych. Zawsze można znaleźć tani kredyt gotówkowy, który umożliwia pożyczenie od 1000 do nawet 200 000 złotych, a co za tym idzie – spełnienie bieżących potrzeb czy nawet długo odkładanych marzeń.

Na co zwrócić uwagę przeglądając oferty?

Może nam się wydawać, że tani kredyt gotówkowy daje każdy bank, ale tak naprawdę promocje i oferty kierowane do stałych klientów mogą się różnić między bankami. Część z nich stosuje też praktykę przyciągania nowych klientów specjalnie personalizowaną dla nich ofertą kredytową.

Jak porównać między sobą oferty różnych banków? Na szczęście jest taka możliwość. Zawsze warto porównywać kredyty czy pożyczki po RRSO – Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania. W RRSO zliczone są wszystkie koszty, jakie może mieć kredyt, w tym oprocentowanie, prowizja i inne opłaty za udzielenie kredytu. Dlatego tylko za pomocą tego miernika można porównywać ze sobą oferty i znaleźć naprawdę tani kredyt gotówkowy.

Obecnie większość kredytów ma RRSO na poziomie około 10%. Co to oznacza w praktyce? Wszystkich kosztów łącznie będzie 10 procent w skali roku. A zatem jeśli pożyczymy na rok 1000 złotych, oddamy do banku 1100 złotych. Warto jednak wiedzieć, że to tylko przykład. Rzeczywiste koszty zależą od kwoty i okresu spłaty kredytu, więc każda osoba może je mieć wyliczone inaczej.

Jak dostać kredyt?

Banki znane są z rzetelnej oceny klientów przed udzieleniem im jakiegokolwiek kredytu. W przypadku kredytu gotówkowego wnioskować można o kwotę od 1000 do 200 000 złotych, natomiast warto wiedzieć, że w przypadku wyższych niż 30 000 złotych kwot potrzebna będzie zgoda współmałżonka, jeśli zawarliśmy małżeństwo. Warto jednak wiedzieć, że kredyt gotówkowy można wziąć też razem ze współmałżonkiem czy inną bliską osobą, w ten sposób podwyższając zdolność kredytową i osiągając wyższą kwotę kredytu.

Każda osoba, która chce dostać kredyt w banku, musi mieć zdolność kredytową. Przedstawić trzeba dokument poświadczający osiąganie stałych dochodów. Do tego trzeba podać miesięczne wydatki, w tym koszty innych kredytów czy pożyczek, choć pracownik banku będzie widział w systemie istniejące z tego tytułu obciążenia. Na podstawie dochodów i wydatków wyliczana jest zdolność kredytowa, czyli jaką kwotę bank może pożyczyć, mając pewność, że kredytobiorca co miesiąc będzie w stanie spłacać w wyznaczonej wysokości raty.

Kolejna część weryfikacji to analiza historii kredytowej. Wszyscy, którzy choćby złożyli wniosek o kredyt, mają taką informację wpisaną w bazie Biura Informacji Kredytowej. Co ciekawe, część firm pożyczkowych przesyła także do BIK informacje o wziętych przez klienta pożyczkach pozabankowych. Jeśli wszystkie poprzednie i obecne zobowiązania są spłacane terminowo, to taki klient zostanie uznany za wiarygodnego, a ocena banku będzie pozytywna. Skutkuje to pozytywną odpowiedzią na złożony wniosek o kredyt.

Dodaj komentarz