Czy możemy odwołać darowiznę?

justice-510742_640Lubimy dawać prezenty, te większe i te mniejsze. Czasami chodzi o drobiazgi, jednak czasem w grę wchodzą naprawdę duże rzeczy, jak mieszkanie czy samochód. Bywa jednak, że jako darczyńcy nie do końca przemyśleliśmy sprawę, działaliśmy pod wpływem emocji i teraz chcielibyśmy wszystko odwołać. Czy to możliwe?

Nierzadko darczyńca wręczając np. mieszkanie, nie robi tego w stu procentach bezinteresownie – liczy np. na opiekę lub na pomoc obdarowanego. A jeśli tak się nie dzieje? Wtedy może przydać się naprawdę dobry adwokat w Bielsku-Białej, bo jak się okazuje, umowę darowizny trudno jest ot tak sobie anulować.

Zgodnie z przepisami darowizna jest bowiem umową, a to czyni z niej akt prawny obustronny. Oznacza to, że aby doszło do podarowania mieszkania musi być na nie wyrażona zgoda dwóch stron: darującego i darowanego. Przepisy przewidują możliwość odwołania darowizny, jednak nie jest to takie proste. Obdarowany musi wykazać się wobec darczyńcy “rażącą niewdzięcznością”. Czym jest ta rażąca niewdzięczność? Nie chodzi oczywiście o zwykłe kłótnie i nieporozumienia pomiędzy stronami, jednak żaden adwokat w Bielsku-Białej nie będzie nam w stanie podać dokładnej definicji tego zagadnienia, bo w polskim prawie takowej po prostu nie ma. W takich sytuacjach każda sprawa jest inna, a więc traktuje się ją indywidualnie. Prawnik po zapoznaniu się z naszą historią i dokumentami (treść umowy, akt notarialny, zapis z księgi wieczystej) może nam powiedzieć, czy mamy szansę na wygraną. Natomiast ostateczny werdykt wyda sąd, po wcześniejszym przeprowadzeniu postępowania dowodowego.