Jak ozdobić ogród? Garść ciekawych inspiracji i wskazówek!

Spędzanie czasu na działce czy przydomowym ogródku pomaga mocno się odprężyć. Kontakt z naturą, spokój i aromatyczna woń kwiatów sprawiają, stanowią podstawę do słodkiego relaksu. Aby jednak tak było, musisz zadbać o teren zielony i przysposobić go do użytku.

Stwórz wyjątkową strefę relaksu

Nie tylko w warunkach domowych – w salonie czy sypialni – można oddawać się relaksowi. Ogród to miejsce wyjątkowe, bo może służyć także jako strefa odosobnienia. Wystarczy, że dobrze rozplanujesz układ przestrzenny terenu i nasadzisz odpowiednią roślinność. Niezbędne okażą się na pewno iglaki, jak jałowce, które odgrodzą cię od ciekawskich spojrzeń przechodniów. Możesz też użyć słomianych płacht lub innych szczelnych ogrodzeń wykonanych na bazie naturalnych materiałów.

Dekor to podstawa przyjemnej dla oka estetyki

Nie tylko roślinność i odgrodzenie od świata zewnętrznego, ale też stosowny dekor. Na pewno warto zainwestować w figury ogrodowe (https://goliathome.pl/ogrod-i-balkon/dekoracje-ogrodowe/figury-ogrodowe), które dodadzą nawet najmniejszej działce niebywałego uroku. Drewniane lub mosiężne postaci chłopców i dziewczynek, lub zwierząt rozmieszczone w odpowiednim miejscu, będą ciekawie definiować przestrzeń. Bardzo często figurki do ogrodu wykonane są z trwałego polirezynu. Wysoka odporność na warunki atmosferyczne gwarantuje długą żywotność materiału.

Gdzie umieścić ogrodowe figurki? Miejsca, w których staną, powinny w jakiś sposób z nimi korespondować. Może to być kolor ławeczki, donic, kamieni ogrodowych lub stylistyka dekoru. Bardzo często figurki zwierząt ustawiane są w okolicy oczka wodnego, a skrzaty, czy inne bajkowe postaci między kolorowymi rabatami. Postać chłopca i dziewczynki możesz ustawić z dwóch stron pergoli lub w pobliżu ławeczki. Możliwości aranżacyjnych jest mnóstwo.

Donice – nie można o nich zapomnieć

Donice mają w sobie ogromny urok, jeśli wybierzesz odpowiedni kolor i materiał. Mogą być ogromne, maleńkie, wąskie czy podwieszane. Bardzo ciekawie prezentują się zawieszone na kolorowych sznurkach pod daszkiem altanki czy przy ogrodowych bramach. Ozdabiają też efektownie werandy i tarasy i często stanowią element reklamujący ogród rozciągający się w pobliżu. Zanim jednak wybierzesz donice, zastanów się, jakie kwiaty w nich umieścisz. Poszczególne gatunki mają różne wymagania, dlatego zrób dobre rozeznanie przed zakupem.

Wygodne meble również mogą ozdobić ogród

Jeśli zależy Ci na komfortowym wypoczynku, dobierz do ogrodu wygodne fotele i stolik kawowy. Bardzo często kupuj się fotele podwieszane, idealne do odpoczynku na świeżym powietrzu. Miękkie posłanie, które wypełnia siedzisko, zapewnia wyjątkowy komfort siedzenia czy leżenia w tym arcywygodnym gnieździe.

Ogrody mają różne oblicza, ale zawsze takie, jakie im się nada. Jeśli zadbasz o jego wygląd i będziesz zmieniać od czasu do czasu wystrój, wtedy będzie wciąż zaskakiwał Cię świeżością.