Jak samodzielnie przygotować samochód do sprzedaży?

Jak samodzielnie przygotować samochód do sprzedaży?

Mawia się, że samochód może wzbudzić w kierowcy ogromną radość dwukrotnie: pierwszy raz po kupnie, drugi – po wymianie na nowy. Jeśli właśnie podjąłeś decyzję o sprzedaży swojego auta, poświęć nieco czasu na przygotowania. Jakie? Co wyczyścić i wymienić w samochodzie, aby prezentował się atrakcyjnie już na pierwszy rzut oka? Dowiesz się z naszego wpisu!

Na zewnątrz – czysta i lśniąca karoseria

Wbrew pozorom korzystna sprzedaż samochodu nie jest taka prosta. Serwisy ogłoszeniowe pełne są ofert od profesjonalnych handlarzy, którzy nawet najbardziej zaniedbane auto potrafią przedstawić jako „igiełkę z Niemiec”. Niestety – często stosują nieuczciwe sztuczki, ukrywając usterki czy fałszując liczniki i wpisy w książkach serwisowych. Aby móc konkurować z takimi podrasowanymi ofertami, musisz odpowiednio przygotować swój samochód, przede wszystkim wizualnie. Pierwsze wrażenie jest bowiem ogromnie ważne – to ono decyduje o tym, czy kupujący zwróci uwagę na ogłoszenie, a podczas oględzin zajrzy pod maskę i przekona się, jak zadbane jest Twoje auto.

Przygotowanie samochodu do sprzedaży zacznij od dokładnego umycia nadwozia. Możesz skorzystać z usług profesjonalnej myjni ręcznej (odradzamy myjnie automatyczne – niekorzystnie wpływają na stan karoserii) albo wykonać czyszczenie na własnym podjeździe. Na początek dokładnie opłucz karoserię. Aby mieć pewność, że żadne zagubione kamyczki czy drobinki piasku nie porysują lakieru, w czasie mycia użyj myjki ciśnieniowej lub metody dwóch wiader, którą gorąco rekomendują pasjonaci auto detailingu. Polega na używaniu podczas mycia, jak wskazuje nazwa, dwóch wiader. Do jednego wlewa się szampon samochodowy, rozcieńczony w odpowiednich proporcjach w ciepłej wodzie, a do drugiego, najlepiej wyposażonego w separator na zanieczyszczenia – wodę. Przed każdym nabraniem szamponu należy wypłukać w nim gąbkę, po to, aby pozbyć się wszelkich drobinek brudu, które mogłyby w czasie mycia wydrapać na lakierze rysy.

Samochód myj kolistymi ruchami, z góry na dół, przechodząc od dachu, przez okna, drzwi i maskę, aż ku częściom zwykle najbrudniejszym: dolnym elementom nadwozia, felgom i błotnikom. Na koniec strumieniem czystej wody usuń z nadwozia resztki piany i szamponu, a potem osusz karoserię miękkim ręcznikiem z mikrofibry. Nie pozostawiaj samochodu do samoistnego wyschnięcia na słońcu – na lakierze pojawią się wtedy nieestetycznie wyglądające zacieki (tzw. water spoty).

Aby uzyskać efekt „wow”, możesz również pokusić się o polerowanie lakieru – ręczne albo z użyciem polerki mechanicznej. Polerowanie jest żmudną i czasochłonną czynnością, ale przynosi olśniewające (dosłownie!) rezultaty. Niweluje drobne ryski i uszkodzenia, odświeża lakier, wydobywając z niego głębię koloru, a także nadaje mu niezwykły połysk, w którym pięknie odbijają się promienie słońca. Czysty i wypolerowany samochód doskonale prezentuje się podczas oglądania przez kupujących.

Wewnątrz – pachnące czystością wnętrze

Równie ważne, jak nadwozie, jest wnętrze samochodu. O tym, jakie wrażenie wywrze na potencjalnym kupującym, decydują detale – puste popielniczki, niepoprzecierana tapicerka, czyste dywaniki i kokpit. Sprzątanie kabiny rozpocznij od opróżnienia schowka i wszystkich zakamarków z zalegających w nich drobiazgów i śmieci. Oczyść też bagażnik, pozbywając się z niego wszystkich zbędnych rzeczy.

Szczególną uwagę poświęć tapicerce. Jeśli wymaga jedynie drobnego odświeżenia, odkurz ją, a następnie wyczyść przy pomocy specjalistycznych preparatów do prania tapicerki. To nieco żmudny i czasochłonny zabieg – polega na odkurzaniu, czyszczeniu i ponownym odkurzaniu każdego fragmentu foteli. Jest jednak wart zachodu. Dzięki niemu pozbędziesz się z wnętrza samochodu nie tylko brudu, ale też nieprzyjemnego zapachu.

Przyjrzyj się także… podsufitce. To element kabiny, na który zwykle nie zwracamy uwagi, a który również ulega zabrudzeniom – zwłaszcza, że wszelkie zapachy, np. dym z papierosów czy parującej kawy, ulatują do góry, wnikając w obicie. Czyszcząc podsufitkę, musisz jednak zachować ostrożność. W wielu samochodach materiał przyklejony jest nie bezpośrednio do sufitu, ale do miękkiej pianki. Gwałtowne czyszczenie może więc doprowadzić do odklejenia się obicia.

Na koniec wielkich porządków we wnętrzu auta wyczyść dywaniki, kokpit i wszystkie plastikowe elementy. Do czyszczenia plastików wykorzystać możesz specjalne preparaty do konserwacji. Pamiętaj jedynie, aby wybierać te, które gwarantują matowe lub półmatowe wykończenie – przesadnie błyszcząca deska rozdzielcza wzbudza podejrzenia, przynosząc skutek odwrotny niż zamierzony. Na koniec wyczyść szyby, zarówno od środka, jak i z zewnątrz. Przy okazji przyjrzy się także piórom wycieraczek – jeśli są mocno wyeksploatowane, wymień je na nowe. To niewielki koszt, a dbałość o takie detale podnosi ogólne wrażenie, jakie na kupującym wywiera samochód.

Mechanika – drobne, ale ważne naprawy

Zanim wystawisz samochód na sprzedaż, sprawdź jego stan techniczny. Jeśli nie masz pewności, że wszystko działa w nim prawidłowo, wybierz się na przegląd techniczny. Specjaliści z warsztatu mechanicznego lub stacji diagnostycznej określą, czy ewentualne usterki znacząco wpłyną na wartość pojazdu i czy warto reperować je przed sprzedażą. O wszelkich uszkodzeniach powinieneś jednak uprzedzić kupującego – ukryte wady mogą stać się podstawą reklamacji.

Drobne defekty, np. piszczące klocki hamulcowe, stukający łącznik stabilizatora albo sworzeń wahacza czy przepalone żarówki, warto usunąć. Nie musisz naprawiać jednak wszystkich usterek, zwłaszcza tych kosztownych. Każdy, kto decyduje się na kupno używanego samochodu, powinien liczyć się z tym, że taka inwestycja pociągnie za sobą kolejne koszty. Oceń, które z defektów mogłyby zniechęcić potencjalnych kupców, a jeśli zdecydujesz się na ich usunięcie, nie ukrywaj tego w ogłoszeniu czy podczas rozmów z kupującymi i odpowiednio wlicz w cenę.

Sprzedając samochód, zwróć również uwagę na płyny eksploatacyjne – olej silnikowy, płyn chłodzący i płyn hamulcowy. Uzupełnij je, jeżeli ich poziom jest zbyt niski. Nie wymieniaj jednak płynów całkowicie. To pierwszy krok, który wykona każdy rozsądny kupiec, dlatego przed sprzedażą ich wymiana nie ma sensu.

 

W przygotowanie auta do sprzedaży trzeba włożyć trochę wysiłku. Efekt wart jest jednak starań. Lśniący czystością, wypolerowany samochód przyciągnie wielu potencjalnych kupców, z powodzeniem konkurując z pojazdami od zawodowych handlarzy, a Ty przeprowadzisz szybką i korzystną transakcję. A potem… rozpoczniesz poszukiwania nowego samochodu albo przesiądziesz się do swojego najświeższego nabytku.

Kosmetyki samochodowe i wszystkie części, których potrzebujesz, aby doprowadzić auto do nienagannego stanu, znajdziesz na nocar.pl.

Źródło zdjęć: nocar.pl, unsplash.com

Dodaj komentarz