Jak wybrać ubezpieczenie dla pojazdu ciężarowego?

Jak wybrać ubezpieczenie dla pojazdu ciężarowego?

Ubezpieczenie pojazdów takich jak ciężarówki czy TIR-y w wielu aspektach działa na podobnej zasadzie jak ubezpieczenie dla samochodów osobowych, jednakże wydatnie różni się ceną. Wyższe koszty wynikają ze znacznie większych szkód jakie występują w przypadku zdarzeń na drodze z udziałem pojazdów o większych gabarytach. Jak więc dokonać wyboru najkorzystniejszego pakietu? Jedną z możliwości jest dokonanie ubezpieczenia OC kilku aut jednocześnie.

Zyskuję się dzięki temu znaczne obniżenie kosztów. Opcja ta dotyczy posiadaczy większych firm transportowych bądź spedycyjnych. Wariant ubezpieczenia zbiorczego jest bowiem opłacalny jeżeli flota wynosi kilka bądź więcej pojazdów. Ten system ubezpieczeń opiera się na tzw. Współczynniku Intensywności Szkód. Gdy jeden z kierowców spowoduje szkodę, nie będzie to rzutowało na zniżki w zbyt odczuwalny sposób pod warunkiem, że pozostałe pojazdy nie miały w swojej historii stłuczek lub miały ich niewiele. Ubezpieczenie tego rodzaju jest najbardziej opłacalne, jeżeli firma posiada więcej niż 10 aut.

Najwięcej bolączek przysparza ubezpieczenie ciągników siodłowych, gdyż tutaj ceny polis OC mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wiele popularnych firm ubezpieczeniowych z różnych względów nie chce podjąć się ubezpieczania takich pojazdów, gdyż wiąże się to dla nich z ryzykiem ogromnych odszkodowań. Ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają prawa odmówić ubezpieczenia, oferowane przez nie stawki są zaporowe. W przypadku ciągników siodłowych najkorzystniejszym rozwiązaniem jest leasing, gdyż trudniące się nim przedsiębiorstwa na własną rękę troszczą się o ubezpieczenie swojej własności.

Najkorzystniejszy pakiet usług daje nam dodatkowe ubezpieczenie assistance, które jest szczególnie opłacalne jeżeli kierowcy udają się w długie trasy, bądź też odbywane przez nich kursy cechuje duża częstotliwość. Inwestycja w taką dodatkową opcję jest nieoceniona w przypadku awarii lub kolizji jaka może wydarzyć się w dowolnym miejscu na terenie kraju, a czynnikiem wyjątkowo niesprzyjającym jest czas. Dzięki assistance kierowcy i właściciele mogą polegać na kompleksowych usługach takich firm jak pomoc drogowa Częstochowa, które zależnie od sytuacji dokonają naprawy, zapewnią holowanie lub dostarczą pojazd zastępczy szybko i sprawnie.

Dodaj komentarz