Komfort czytelników urządzeń mobilnych

prasa-cyfrowa-publicoDla większości z nas korzystanie ze smartfonów to chleb powszedni. Trzymamy w kieszeniach potężny zbiór informacji. Z pewnością takie rozwiązania technologiczne cechują się poręcznością, ponieważ gdybyśmy musieli nosić treści w wersji papierowej, to musielibyśmy nosić ich zdecydowanie mniej. Liczba dokumentów jakie przeciętny człowiek potrzebuje mieć pod ręką rośnie z każdym rokiem. Nie tylko książki lub gazety, które umilą nam podróż , ale przede wszystkim dokumenty biznesowe tudzież materiały edukacyjne, potrzebne mogą być w każdej chwili.

Pojemność kart pamięci pozwala mieć przy sobie ogromną ilość danych, jednakże pojawia się pewien problem. Otóż formaty dokumentów nie zawsze pozwalają zachować komfort czytelnictwa. Małe ekrany w starciu z projektami przeznaczonymi na rozmiar A4 lub większy, nie sprawdzają się w przypadku telefonów komórkowych. Gazeta w wersji PDF na telefonie komórkowym wprowadza dyskomfort w konsumpcji artykułu. Czytelnik, co chwilę musi powiększać i zmniejszać fragmenty gazety, co może przyprawić o ból głowy i zgubić atencję odbiorcy.

                Inaczej sprawa komfortu ma się w przypadku użycia HTML5, ponieważ treści automatycznie dopasowują się do wielkości ekranu. Rozmiar obrazów i czcionki staje się wygodny dla czytelnika, który ma możliwości w pełni oddać się przyjemności czytania. W związku z tym coraz większa ilość wydawców prasy stawia na własne aplikacje mobilne, które stają się doskonałą alternatywą do tradycyjnych papierowych wydań. Dotychczas na polskim rynku wydawniczym królowało rozwiązanie Adobe DPS, które niestety jednak mocno obciążało kieszenie wydawców. Rzeszowska firma technologiczna Publico 24 postanowiła konkurować z gigantem ze Stanów Zjednoczonych. Tworząc równie doskonały system Polacy oferują lepsze ceny od giganta i wspólnie z wydawcami prasy rozbudowują swój produkt. Przyszłość zapowiada się ciekawie, ponieważ z uwagi na niższe ceny obsługi aplikacji mobilnych wydawców, możliwe jest obniżenie ceny e-wydania dla konsumentów. Konkurencyjna cena pozwala również osiągnąć nowy pułap technologiczny przez mniejsze specjalistyczne wydawnictwa. System jest dedykowane również dużym graczom, ponieważ na platformie Publico24 wydawane są cyfrowe wersje Wprost, czy też Gość Niedzielny.