Własna firma i praca na etacie to częsty dylemat osób aktywnych zawodowo. Obie opcje mają wiele wad i zalet. Wybór ma ścisły związek z naszymi zapotrzebowaniami i upodobaniami. Osoby, które preferują niezależność i chcą samodzielnie ustalać kierunek działania przedsiębiorstwa, zdecydowanie lepiej odnajdą się w prowadzeniu swojej działalności niż w pracy na etacie.
Własne przedsiębiorstwo
Zanim otworzymy własną firmę, warto jest dokładnie przemyśleć jakim zakresem usług miałaby się ona zajmować. Panujące trendy oraz zapotrzebowania konsumentów zmieniają się nieustannie, dlatego podczas planowania swojego biznesu, należy przewidywać oczekiwania klientów. Z drugiej strony, zamiast wprowadzać na rynek nowe produkty czy usługi, można zająć się branżą, która nigdy nie narzeka na zainteresowanie. Można tutaj zaliczyć organizację przyjęć weselnych czy piekarnie. Wiąże się to jednak z koniecznością zwalczania dużej konkurencji. Bez względu na to czym będziemy się zajmować, szybko zauważymy zalety naszej niezależności. Sami będziemy sobie szefem i sami będziemy ustalać swoje godziny pracy i zakres obowiązków.
Podstawowe zadania księgowych
Aby nasze przedsiębiorstwo funkcjonowało właściwie, musimy zadbać o to, by zajmował się nim dział finansowy z kompetentnymi księgowymi. W celu stałej kontroli budżetu firmy, prowadzi on różnego rodzaju ewidencje, księgi przychodów i rozchodów, księgi rachunkowe, akta osobowe pracowników oraz sporządza roczne deklaracje PIT. Istnieją również przypadki, w których biura rachunkowe zajmują się pomocą w rejestracji przedsiębiorstwa czy sporządzają sprawozdania GUS. Jedną z najistotniejszych kwestii, którą zajmują się księgowi jest jednak wyliczanie podatku, odprowadzanego do Urzędu Skarbowego.
Formy opodatkowania
Każde przedsiębiorstwo ma obowiązek odprowadzać podatek ze swojego comiesięcznego dochodu. Jego wysokość jest uzależniona od formy opodatkowania, którą wybrało przedsiębiorstwo. Możemy wybrać spośród czterech możliwości. Zalicza się do nich opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy czy zryczałtowane formy opodatkowania. Te ostatnie można z kolei podzielić na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. Wyboru formy opodatkowania dokonujemy przy składaniu wniosku CEIDG-1 lub w terminie do dnia uzyskania pierwszego przychodu. W pierwszej chwili, opisywana decyzja może kojarzyć się z ogromną odpowiedzialnością. Na szczęście ustawodawca daje przedsiębiorcom możliwość zmiany sposobu opodatkowania. Muszą oni jedynie złożyć odpowiedni wniosek w terminie do 20. stycznia danego roku podatkowego.
Opodatkowanie na zasadach ogólnych
Najczęściej wybieraną przez przedsiębiorców formą opodatkowania jest ta na zasadach ogólnych. Wiąże się ona bowiem z licznymi zaletami. Jest to między innymi możliwość korzystania z różnego rodzaju ulg i odliczeń oferowanych przez rząd, możliwość rozliczania się z małżonkiem, przywilej rozliczeń przewidzianych osobom samotnie wychowującym dzieci czy możliwość obniżania przychodów o koszty poniesione w celu ich uzyskania. Należy jednak pamiętać, że taka forma opodatkowania wiąże się również z wysokim drugim progiem podatkowym oraz obowiązkiem prowadzenia ściśle określonej ewidencji księgowej.
Aby dowiedzieć się więcej na temat obowiązków księgowych, warto odwiedzić stronę https://twoje-ksiegowe.pl. Pamiętajmy, że tylko profesjonalne biuro rachunkowe jest w stanie utrzymać porządek w sprawach finansowych naszego przedsiębiorstwa i właściwie obliczyć wysokość odprowadzanego podatku.