Muzeum Wina w dworze Chotynia

Red and white wine bottle and glass on wooden keg. Grapes of wine on background

Historia wina sięga kilku tysięcy lat przed naszą erą. Ten szlachetny trunek występuje zarówno w Biblii, jak i mitologii. Kiedyś był synonimem luksusu i hierarchii społecznej, dziś spotykany niemal w każdym sklepie z alkoholami – w różnych cenach, pojemnościach oraz smakach, różnego pochodzenia i stopnia wytrawności. Istnieje nawet osobny dział nauki związany z produkcją winą, zwany enologią. Co powoduje, że wino jest takim popularnym trunkiem na świecie, a nawet dedykowane są mu specjalne muzea?

Zalety spożywania wina

Wiele badań wskazuje na to, że spożywanie wina w umiarkowanych ilościach ma pozytywny wpływ na zdrowie. Może poprawić pamięć oraz trawienie, usprawnić pracę mózgu, powstrzymać wzrost nowotworów, rozwój cukrzycy typu 2 oraz zakrzepicy żył głębokich, zapobiec próchnicy i zakażeniom górnych dróg oddechowych, a nawet utrzymać dobrą figurę i zwiększyć libido. Tyle na temat badań naukowych.

Ze spożywaniem alkoholu, jak z każdą czynnością w życiu, nie należy przesadzać, bo wtedy można odczuć negatywne skutki. Wino to jednak przede wszystkim walory smakowe i zapachowe. Każdy rodzaj – biały, czerwony, różowy – ma swoje zalety. Każde z nich podaje się w innych kieliszkach i do innych potraw.

Co można zobaczyć w Muzeum Wina?

I tutaj dochodzimy do akcesoriów winiarskich. Składają się na nie różnego rodzaju korkociągi, prasy, karafki, koszyczki na wino, testery sommelierskie do wina, a także stare butelki i etykiety – wymienia Jarosław Cybulski, który od 20 lat zawodowo zajmuje się winami i jest w posiadaniu wielu eksponatów związanych z winiarstwem. Wszystkie je można zobaczyć w Muzeum Wina w Dworze Chotynia, które mieści się w największej sali bankietowej dla gości hotelowych i restauracyjnych. Wszyscy odwiedzający muzeum mogą również zakupić przy okazji pamiątkową butelkę wyselekcjonowanego wina w najwyższej jakości.