Naturalne sposoby walki z zapaleniem zatok

Zapalenie zatok to nieprzyjemna dolegliwość, która charakteryzuje się silnym, rozpychającym bólem u nasady nosa. Podczas wysiłku lub pochylania się ból ten promieniuje na czoło. Sposobem na jego leczenie jest zwykle farmakoterapia lub czyszczenie zatok. Jednak istnieją również domowe i naturalne sposoby, które przynoszą ulgę.

Domowe sposoby na zapalenia zatok

Pierwszym sposobem na przyśpieszenie procesu oczyszczania nosa są kompresy z soli jodowo-bromowej (można ją kupić w aptece). Sól tę podgrzewa się na patelni, a następnie zawija w płócienną ściereczkę i przykłada do czoła. Ulgę przynoszą uwalniające się cząsteczki bromu i jodu. Po wykonaniu zabiegu najlepiej przez kilka godzin nie wychodzić na zimne powietrze, aby nie wyziębić rozgrzanych miejsc. Podobny efekt dają okłady z grochu, który należy wsypać do lnianego woreczka lub bawełnianej skarpety, a następnie umieścić w nagrzanym do 60 stopni piekarniku na kilka minut. Do grochu można również dodać 1-2 łyżki soli jodowo-bromowej. Najpopularniejszym jednak sposobem są inhalacje, czyli wdychanie pary wodnej z aromatem ziół: rumianku, tymianku, mięty pieprzowej, szałwii i skrzypu polnego czy olejków eterycznych: eukaliptusowego, majerankowego, kamforowego, ziołowego, lawendowego lub olejku z mięty pieprzowej. Na jeden litr wody należy wsypać ok. 50 g pojedynczego zioła lub kilka kropel olejku. Inhalacja powinna trwać około 10 minut, a żeby przyniosła efekt, trzeba ją powtarzać codziennie, przynajmniej przez tydzień. Można również spróbować:

  • herbaty z dodatkiem cynamonu i imbiru,
  • kompresów z gorczycy,
  • zapachu kminku,
  • wdychania świeżo startego chrzanu, cebuli lub czosnku,
  • maści rozgrzewających,
  • nalewki z czosnkiem i kwiatami dziewanny.

Metody medycyny naturalnej

Wszelkie domowe sposoby nie są w stanie pozbyć się zapalenia zatok, a jedynie przynoszą ulgę w bólu i towarzyszącym mu nierzadko katarze. Pomóc w leczeniu natomiast może hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami/. Pijawka lekarska skutecznie działa w przypadku naprawdę wielu schorzeń i chorób. Przy zapaleniu zatok ulgę może przynieść już pierwszy zabieg, a powtarzany regularnie – całkowicie usunąć przykrą dolegliwość. Więcej na temat pijawki lekarskiej przeczytasz na stronie: http://pijawki.abros.pl/.