Rozbudowa floty aut w firmie / kredyt samochodowy

Nawet milion aut służbowych należących do małych i średnich przedsiębiorstw jeździ po terenie naszego kraju. Statystyki wskazują, że zapotrzebowanie na rozbudowę floty samochodowej stale rośnie. Przedsiębiorcy szukają rozwiązań, które pozwoliłyby im rozwijać firmę w tym zakresie. Tym bardziej jest to ważne, jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, że auta firmowe są zmieniane nawet co 5 lat.

 

Samochody służbowe w Polsce

Okazuje się, że auto służbowe to nie tylko niezbędne narzędzie pracy w niektórych branżach. Dla wielu pracowników jest to dodatkowy motywator, bonus do podstawowej pensji. Potwierdza się zasada, zgodnie z którą więcej CV składanych jest w odpowiedzi na oferty pracy, w jakich kandydatowi proponuje się firmowe auto, z którego może korzystać w ramach realizowania zawodowych obowiązków.

Większość przedsiębiorstw szuka rozsądnych opcji finansowania samochodowej floty. Nie wszystkie firmy mogą pozwolić sobie na inwestycje tego rodzaju z bieżącego budżetu. Weźmy pod uwagę, że przeciętna wartość firmowego auta to 23 000 złotych. Biorąc pod uwagę rozmiar takiej inwestycji, wydaje się logiczne, że właściciele firm szukają zewnętrznych źródeł finansowego wsparcia.

Jak finansować zakup aut w firmie?

Są trzy główne możliwości, z których korzystają przedsiębiorcy. Pierwsza to rozwój samochodowej floty z własnego budżetu. Z jednej strony to optymalna opcja, dzięki której firmy nie ponoszą dodatkowych kosztów. Z drugiej jednak nie wszystkich stać na taki wydatek, a nawet jeśli stać, to czy warto poświęcać większą pulę oszczędności na ten cel?

Znacznie częściej samochody służbowe finansowane są poprzez zaciąganie zobowiązań, takich jak kredyt samochodowy czy leasing. To opcje, z których firmy mogą korzystać na elastycznych warunkach. To, na które zobowiązanie się zdecydują, zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb i możliwości każdej firmy. Z całą pewnością dają one szansę na szybki rozwój firmy bez dużego wkładu własnego.

Kredyt samochodowy dla firm

Jedną z możliwości uzyskania zewnętrznego wsparcia finansowego w celu rozbudowy floty aut jest kredyt samochodowy. Takie zobowiązanie otrzymywane jest na preferencyjnych warunkach, a jego ogromną zaletą jest to, że firma od razu staje się właścicielem pojazdu. Może więc nim dowolnie dysponować. Co więcej, kredyt samochodowy jest na tyle elastyczny, że kredytobiorca może ustalać czas obowiązywania umowy kredytowe, tym samym ma wpływ na wysokość miesięcznych rat.

Procedura uzyskania kredytu samochodowego nie jest skomplikowana. Niezbędne są podstawowe dokumenty świadczące o prowadzeniu działalności gospodarczej i w większości przypadków udokumentowanie dochodów firmy. Pamiętajmy jednak, że przedsiębiorca może liczyć na preferencyjne warunki, ponieważ już samo auto staje się dodatkowym zabezpieczeniem dla banku.

Leasing jako źródło wsparcia

Umowa leasingowa to kolejna opcja na korzystne rozwijanie samochodowej floty w firmie. Pamiętajmy jednak o sporej wadzie takiego rozwiązania – auto nie staje się własnością firmy od razu, przez co nie może być swobodnie użytkowane.