Historia i znaczenie kontenerów

Kontenery – duże, metalowe pojemniki o ujednoliconych wymiarach, zaczęto powszechnie stosować począwszy od lat 50. XX wieku. Prekursorem transportu z wykorzystaniem kontenerów był Amerykanin, Malcolm McLean. Od tej pory transport morski nie może się obyć bez kontenerów. Stosuje się je także w transporcie lądowym i budownictwie.

Skąd się wzięły kontenery?

Kontenery używane są głównie w transporcie morskim i kolejowym. Różnią się gabarytami i ładownością. Ogólnie mówiąc, kontener to zunifikowany obiekt o powtarzalnych wymiarach. Pierwsze kontenery pojawiły się przed 1914 rokiem, ale spopularyzował je i zaczął regularnie wykorzystywać w transporcie dopiero Malcolm McLean. Celem tego pomysłowego Amerykanina było skrócenie czasu rozładunku statku drobnicowego. Zastanawiając się nad tą kwestią, doszedł do wniosku, że najlepiej będzie użyć pojemników o jednakowych wymiarach, które można będzie za pomocą dźwigu przenosić do ładowni statku i na ląd. Pracownicy żeglugi morskiej nie posiadali się z radości. Dzięki idei McLeana skrócono okres postoju w porcie, co pozwoliło zaoszczędzić czas i pieniądze.

W 1955 roku McLean poświęcił cały majątek, jaki udało mu się zgromadzić, i przebudował niewielki tankowiec tak, by móc wypełnić ładownię ujednoliconymi kontenerami. Po trwającej prawie rok pracy nad tankowcem, Ideal X – tak nazywał się statek – wyruszył w rejs z Newark do Huston. Podróż miała ogromne znaczenie dla rozwoju współczesnej cywilizacji. Zyskiem było nie tylko zwiększenie tempa transportu, ale i lepsze zabezpieczenie ładunku. Metalowe kontenery skutecznie chronią przed uszkodzeniem towaru przez urazy mechaniczne i wodę. Z podobnych względów używa się ich do wywozu gruzów i odpadów, stanowią bowiem wygodny pojemnik, który nie tak łatwo przedziurawić. Wśród miast stosujących w transporcie kontenery Lubin wyróżnia się profesjonalizmem.

Istotne cechy i rodzaje kontenerów

Największą zaletą kontenerów jest ich modułowość. Są funkcjonalne i można je łączyć na różne sposoby. Sprawdzają się nie tylko w transporcie, ale i w budownictwie. Nie zawsze trzeba je kupować; można je wypożyczyć. Wypożyczalnię łatwo znaleźć w sieci, np. wpisując w wyszukiwarkę hasło wynajem kontenerów Lubin http://transmackow.pl/kontenery/. Są kontenery mieszkalne i sanitarne oraz kontenery służące do wywozu śmieci. Doskonale sprawdzają się w transporcie. Ich trwałość gwarantuje, że będą służyć latami.