O czym pamiętać sprzedając mieszkanie?

architecture-1536566_640

Powodów, dla których sprzedajemy mieszkania, jest wiele. Najczęstszym jest jednak to, że zawsze mieszkaliśmy w bloku, ale marzyliśmy o własnym domu i w pewnym momencie naszego życia to marzenie się spełniło. Czasem po prostu też dziedziczymy mieszkanie po kimś z rodziny, mimo, że już mamy gdzie mieszkać. Jeśli nie chcemy się przeprowadzać, również powinniśmy pomyśleć o sprzedaży takiego mieszkania. Wiele osób będzie zainteresowane naszą ofertą, ponieważ posiadanie własnego kąta jest wciąż w cenie.

Sprzedając mieszkanie, dobrze je wyceńmy. Ważne jest, byśmy sprzedawali je w rozsądnej cenie – tak, żeby się nam opłacało, ale też i żeby cena dobrze oddawała stan lokum. Jeśli mieszkanie jest nowe, wyremontowane i umeblowane, i w takiej formie chcemy je sprzedać, możemy być spokojni – nabywcy dużo za nie zapłacą. W przypadku starszego mieszkania, które wymaga remontu, warto pomyśleć o wyremontowaniu go – to inwestycja, która szybko się nam zwróci. Im ładniejsze i bardziej zadbane mieszkanie, tym prędzej znajdą się chętni, by je kupić.

Drugą ważną kwestią, którą należy uwzględnić w cenie, jest położenie bloku, w którym znajduje się nasze mieszkanie. Im lepsza dzielnica – bliższa centrum i dobrze skomunikowana z resztą miasta, tym wyżej możemy je wycenić. Zazwyczaj jednak bloki mieszkalne znajdują się w dobrych punktach miasta, które są dogodnie połączone z innymi dzielnicami.

Liczy się oczywiście także metraż, jak i dodatkowe udogodnienia: balkon, to, czy mieszkanie znajduje się na niskim piętrze, czy jest winda, czy mamy dostęp do piwnicy lub strychu lub czy wynajmujemy także garaż dla samochodu wraz z mieszkaniem. Niektóre bloki mieszkalne mają również „w pakiecie” własny, zamykany parking – to również możemy uwzględnić w cenie, zwłaszcza, jeśli jest to parking monitorowany, co rzadko, ale już się zdarza. Możliwość legalnego i bezpłatnego zostawienia samochodu w bezpiecznym miejscu jest bardzo ważna.