Obuwie medyczne a operacyjne – różnice

operNie wszyscy wiedzą, że obuwie operacyjne to nie jest kolejny synonim dla obuwia medycznego. Te dwa rodzaje bardzo się ze sobą różnią, co właściwie widać już na pierwszy rzut oka. Dlatego nazywanie obuwia operacyjnego medycznym jest błędne i może razić ludzi, którzy noszą je na co dzień i nieco się na tym znają. Warto w tym miejscu nieco opowiedzieć o tych dwóch rodzajach obuwia, aby w przyszłości nie było problemów z ich odróżnianiem.

Czym jest obuwie medyczne?

Obuwie medyczne najczęściej pojawia się w trzech kolorach – czarnym, białym i granatowym. Czasem jednak można znaleźć warianty z kolorem zielonym lub błękitnym. Tego rodzaju buty są zazwyczaj wykonane ze skóry naturalnej oraz spodów PU. Co ważne, muszą to być podeszwy antypoślizgowe. Te buty możemy najczęściej zobaczyć na stopach lekarzy w przychodni czy szpitalu, ale nie tylko. Noszą je także pielęgniarki, ratownicy medyczni czy pracownicy przemysłu farmaceutycznego. Dzięki temu, że są tak wygodne i funkcjonalne, nadają się także w hotelarstwie czy gastronomii.

Obuwie operacyjne

Jest to inaczej obuwie, którego głównym przeznaczeniem jest blok operacyjny. Jego najważniejsza cecha to wykonanie ze specjalnego rodzaju gumy, który można sterylizować w autoklawie. Jest to bardzo istotne, ponieważ podczas operacji chirurg może się nieco zabrudzić – gdyby nosił zwyczajne buty, już po jednym zabiegu musiałby je wyrzucić. Taki problem nie pojawia się ze specjalistycznym obuwiem medycznym. Obuwie operacyjne może być zastosowane wszędzie tam, gdzie jest kontakt z odpadami biologicznymi, krwią oraz innymi płynami ustrojowymi. Może się nadać także dla weterynarzy, pielęgniarek czy w zakładach fryzjerskich i kosmetycznych. Podobnie jak obuwie medyczne, można je nosić także w przemyśle farmaceutycznym, gastronomii czy hotelarstwie.

Wśród obuwia operacyjnego najlepszy model to Wock Clog. Jest on bestsellerem w sklepach, które zajmują się sprzedażą tego typu obuwia. Ma nowoczesny design, jest dostępne w wielu połączeniach kolorów i jest profesjonalnym obuwiem przeznaczonym na bloki operacyjne.