Różne rodzaje wypełnień zębów

Różne rodzaje wypełnień zębów

man-692941_640Dzięki temu, że specjaliści nieustannie pracują nad nowymi technikami leczenia, wprowadzane są również nowe i ulepszone rodzaje wypełnień. Na przestrzeni lat plomby zmieniły się z tych nieestetycznych i powodujących alergie w takie, które nie tylko ładnie wyglądają, ale są również całkowicie bezpieczne dla zdrowia pacjentów.

Najdroższe znane plomby

Ten tytuł bez wątpienia przysługuje plombom złotym. Są to najdroższe, ale również najbardziej wytrzymałe wypełnienia. Niestety charakteryzują się tym, że nie można ich wykonać podczas jednej wizyty, jak wiele innych plomb. Ma to związek z faktem, że leczenie takim materiałem nie jest wykonywane codziennie. Dlatego trzeba z odpowiednim wyprzedzeniem zamówić taką plombę w laboratorium, gdzie specjalista pobierze odcisk, a dopiero potem zajmie się przygotowywaniem plomby. Należy wspomnieć o tym, że tych wypełnień nie stosuje się do przednich zębów. Dzieje się tak ze względu na złoty kolor, który nie wygląda estetycznie.

Plomby kompozytowe

Są to obecnie najczęściej stosowane plomby. Wykorzystują je na przykład dentyści w gabinecie przychodni Denteam. Może nie są one tak wytrzymałe jak złote, bo mają trwałość od 3 do 10 lat, jednak z pewnością są tańsze. Dodatkowo bardzo łatwo można dobrać kolor takich plomb do barwy zębów, dzięki czemu stosuje się je nie tylko do tylnych, ale również przednich zębów. Produkowane są z kompozycji różnych materiałów, stąd ich nazwa. Dodatkowo mogą być światło- oraz chemoutwardzalne.

Porcelana na zębach

Warto także wspomnieć o takim rodzaju wypełnień, jakim są porcelanowe plomby. Łączą one w sobie wytrzymałość złotych wypełnień z estetyką kompozytu. Można je bowiem bez trudu dopasować do koloru zębów. Niestety cenowo również są bardziej zbliżone do złotych plomb. Przez to kompozyty wciąż prześcigają porcelanowe plomby, jeśli chodzi o częstość ich stosowania. Ten materiał jest jednak popularny przy innych zabiegach wykonywanych przez dentystę, takich jak nakładanie mostów, koron czy na przykład licówek. W takich wypadkach najczęściej stosuje się właśnie porcelanę.

Dodaj komentarz