Samochód idealny do jazdy po mieście

Czasami samochód przydaje się nam jedynie do poruszania się po mieście – dojazdy do pracy, sklepu czy na uczelnię. Jeśli rocznie nie mamy dużego przebiegu samochodu, warto postawić na jakiś ekonomiczny samochód, czyli auto miejskie. Na co patrzeć, kupując pojazd do codziennej jazdy po mieście?

Wielkość samochodu

Kupując samochód miejski, zwykle patrzymy na auta z segmentu A i B, czyli te najbardziej kompaktowe. Dlaczego mały samochód jest lepszy do jazdy po mieście? Ponieważ sprawdza się doskonale podczas manewrów – tak w korku, jak i na parkingach. Wszystko dzięki mniejszym rozstawom osi, małym “zwisom” oraz dużemu kątowi szyby czołowej i tylnej. W mniejszych samochodach również siedzenia są wyższe, dlatego lepiej widzimy drogę.

Diesel czy benzyna?

W warunkach miejskich auta zwykle przemierzają małe dystanse przy niewielkich prędkościach. Dodatkowo sygnalizacje świetle wymuszają częste zatrzymywanie się, ruszanie i zmiany biegów. Z tego też powodu silnik w większości czasu pracuje “na luzie”, a to oznacza, że wypala paliwo praktycznie bezczynnie. Dlatego bardziej ekonomiczne auta powinny posiadać silniki o małej pojemności, dodatkowo wyposażone w turbinę lub kompresor. Mniejsze znaczenie ma, czy powinien to być diesel czy benzyna. Pamiętajmy jednak, że nowoczesne diesle gorzej znoszą krótkie przebiegi i niedogrzewanie jednostki.

Skrzynia automatyczna czy manualna?

Oczywiście jeśli chcemy kupić tanie auto, raczej wybierzemy skrzynię manualną. Jednak ci, którzy postawią na automat, mogą tylko na tym skorzystać. Jeżdżenie w mieście wymaga naprawdę częstej zmiany biegów, dlatego automat będzie po prostu bardziej komfortowy. Czasami też skrzynia automatyczna wpływa na bardziej oszczędną jazdę.

Jakie auto wybrać?

Szukając samochodu miejskiego, powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na jego stan techniczny i przebieg. Jak wiadomo, jeżdżąc po mieście szybciej zużywamy auto, dlatego nierzadko wytrzymuje ono przebieg 150 tys. kilometrów. Nie patrzmy więc na jego rocznik czy dodatkowe wyposażenie, ponieważ jest to mało istotne. Jeśli szukacie auta miejskiego, polecamy np. Nissana Micra, który dostępny jest tu: http://www.impwar.pl/.