Surowce wykorzystywane w produkcji opakowań

imagesW produkcji opakowań wykorzystuje się różne typy materiałów – w zależności od oczekiwań klienta oraz charakterystyki przechowywanego produktu. Mogą różnić się one wytrzymałością, trwałością oraz w bezpośredni sposób wpływają na bezpieczeństwo produktu.

Poniżej zaprezentowane zostaną najważniejsze surowce wykorzystywane w tej branży. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wszystkie z surowców wykorzystywane są przez Firmę Pako-bud, która oferuje opakowania na najwyższym poziomie.

Proste opakowania tekturowe

W handlu detalicznym najpopularniejsze materiały do pakowania wykonane są z tektury. Najczęściej przyjmują formę pudełek, do których pakuje się – z wypełniaczem lub bez – transportowany lub magazynowany produkt. Grubość takiego pudełka jest zależna od rodzaju fali oraz grubości tektury. Kartony złożone z trzech lub pięciu warstw są wykorzystywane najczęściej, jednak ich możliwości amortyzacyjne są ograniczone. Inaczej wygląda sprawa w przypadku tektury 7-warstwowej, która potrafi dużo lepiej ochronić przechowywany towar.

Popularne palety drewniane

W handlu popularne są również palety drewniane. Wykonywane są one z różnych surowców, jednak najpopularniejsze są sosna oraz świerk. Takie europalety muszą być wyjątkowo odporne na działanie nieprzyjaznych czynników zewnętrznych. Na porządku dziennym są wszelkiego rodzaju kontakty z wózkami widłowymi, które nie obchodzą się delikatnie z tego typu opakowaniami. Euro palety – o standardowych wymiarach – ważą ok. 25 kilogramów i mają udźwig sięgający półtorej tony.

Opakowania drewniane lub mieszane

Wszelkiego rodzaju skrzynie drewniane muszą być wykonane z solidnego surowca. Dlatego tak ważny jest sam proces suszenia oraz przechowywania drewna. Istnieją jednak także konstrukcje, które wykorzystują inne surowce niż tylko drewno sosnowe lub świerkowe. W przypadku skrzyń oraz skrzyniopalet stosuje się również materiały takie jak sklejka, płyta OSB, a nawet tektura. Jako, że elementy te są zawsze wykonywane po konsultacjach z klientem, proces produkcji ma na celu jak największe obcięcie kosztów, przy jednoczesnym zachowaniu właściwości amortyzujących. Dlatego nie każda ściana skrzyni musi być wykonana z mocnego drewna, a dzięki zastosowaniu mniej trwałych materiałów można uzyskać element o dużo mniejszej cenie.

Elementy wewnętrzne

Prócz samych opakowań, bardzo ważny jest sposób pakowania. Zależnie od przewożonego towaru stosuje się różne formy odgradzania towaru, które mają uchronić przed uszkodzeniem podczas załadunku i przewozu. Najpopularniejsze są przekładki kartonowe, które po prostu odgraniczają poszczególne produkty. Niestety nie są one wystarczające mocne, aby odpowiednio zamortyzować uderzenie. Dlatego często stosuje się również drewniane listwy dystansowe, które są trwałe i wytrzymałe, zaś dzięki swojemu kształtowi doskonale izolują produkty od siebie. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie bezpieczeństwa produktu nawet w ekstremalnych sytuacjach.

Widać więc, że w branży opakowań stosuje się materiały różnego typu. Na ich wykorzystanie ma wpływ cena oraz wytrzymałość. Nie zawsze opłaca się inwestować w opakowanie w całości wykonane z najbardziej wytrzymałego materiału, ponieważ jego cena może okazać się zbyt wysoka. Najlepiej jest zasięgnąć opinii specjalisty – np. skontaktować się z firmą, której dane znajdziesz pod poniższym linkiem: http://pakobud.com.pl/kontakt. Wówczas zdobędziesz fachową wiedzę, która pozwoli zaplanować budżet na opakowania.