Wózki samojezdne – nowe czy używane?

fotolia_41210217_subscription_monthly_m

Rozwój technologiczny, a konkretniej robotyka, wkracza coraz odważniej do przedsiębiorstw przemysłowych. Wysoko zaawansowana technologia sprawia, że wiele urządzeń, które do tej pory obsługiwali ludzie, dziś może działać samodzielnie. Podnosi to zdecydowanie wydajność firmy oraz wprowadza oszczędności.

Przykładem wkraczania robotyki w branże produkcyjne i logistyczne mogą być sterowane automatycznie wózki. Przeznaczone są one do transportu jednostek magazynowych w określonych branżach przemysłowych. Charakteryzują się wysokim poziomem automatyzacji. Fachowcy z firmy cassioli.com.pl dodają, że produkty te znajdą zastosowane również w tych środowiskach pracy, w których warunki higieniczno-sanitarne lub temperaturowe stwarzają niebezpieczeństwo dla operatora.

Pytanie, które często pada ze strony inwestora dotyczy przede wszystkim możliwości zakupu urządzeń używanych. Z racji tego, iż produkty robotyczne są obecne na rynku stosunkowo niedługo, wiele osób waha się przed ich pozyskaniem. Podstawowym wyznacznikiem determinującym taką postawę jest oczywiście cena sprzętu. Fakt, pozyskanie całego taboru wózków, przewoźników, widlaków, czy podnośników to spory wydatek, który jednak w dość szybkim czasie się zwraca. Wynika to z tego, iż koszty eksploatacji tych urządzeń są znikome, a odpowiednio zaprogramowane urządzenia wykonują powierzone im zadania szybko i dokładnie. Poprawia to więc efektywność działania przedsiębiorstwa, wpływając pozytywnie na jego wyniki ekonomiczne. Nowoczesny sprzęt nadaje podnosi prestiż danego przedsiębiorstwa, co pozytywnie działa na jej odbiór wśród klientów i profesjonalny wizerunek. Nowy sprzęt zapewnia też niezawodność urządzeń, eliminuje wszelakiego rodzaju usterki niemalże do minimum. Co więcej, nawet gdy jakaś wada się pojawi zwykle podlega ona gwarancji, dzięki której sprzęt jest naprawiany, bądź wymieniany na nowy.

Urządzenia używane są oczywiście zdecydowanie tańsze, jednak wiąże się z nimi pewne ryzyko. Chodzi o ich faktyczny stan użytkowy. Maszyny, które mają już swój przebieg mogą po prostu szybciej i częściej ulegać awarii. Koszty napraw bywają zróżnicowane. Jeśli okaże się, że wymianie podlega drobna część, to oczywiście inwestor nie odczuje kieszeni tego finansów, problem pojawia się, gdy uszkodzeniom zaczną ulegać skomplikowane podzespoły, których naprawa z powodu wysokich kosztów często okazuje się nieopłacalna.

Niezależnie od tego, czy wybór padnie na sprzęt nowy, czy też używany, to pewnym jest, że z czasem zakup zautomatyzowanych pojazdów magazynowych stanie się koniecznością. Specjaliści z cassioli.com.pl zwracają uwagę, że z czasem firmy logistyczne i przedsiębiorstwa będą musiały również wprowadzeniem rozważyć wprowadzenie odpowiednich paneli synoptycznych, które będą przedstawiać, chwila o chwili, stan magazynu. Specjalnie zaprogramowane interfejsy zapewniają bowiem pełną integralność z innymi urządzeniami oraz z systemami komputerowymi wysokiego poziomu, używanymi przez operatorów.