Przyjęło się twierdzić, że cegła to najlepszy materiał budowlany. Dzieje się tak nie bez powodu. Cegła budowlana jest bowiem w stanie utrzymać ciężkie konstrukcje dachowe.
Przy tym jest niezwykle trwałym materiałem. Przy odpowiedniej dbałości o wykonanie, budynki wzniesione z cegieł, są w stanie przetrwać bez renowacji nawet dziesiątki lat i wciąż wyglądają atrakcyjnie. To za sprawą właściwości cegieł. Przez lata nie zmieniają swojej barwy – nie blakną. Budynki do których wykonania użyta została cegła pełna, to również gwarancja ciepła wewnątrz. Raz nagrzane wnętrze, długo utrzymuje temperaturę. Odwrotnie jest latem. Cegła wolno przepuszcza ciepło do wewnątrz obiektu. Dlatego kiedy zmagamy się z upałami, wewnątrz takiego panował będzie przyjemny chłód.
Cegła budowlana odporna jest również na uszkodzenia mechaniczne, to bardzo wytrzymały materiał. Złe warunki atmosferyczne też nie są jej straszne. Jest odporna na deszcz, mróz, słońce i inne czynniki. Przy wyborze materiałów budowlanych nie można też pominąć aspektu estetycznego. Tu świetnie sprawdzić się może cegła zewnętrzna. Jej barwa, struktura i możliwości aranżacyjne sprawiają, że to jeden z chętniej używanych materiałów elewacyjnych. Nadaje ona czołowej części budynku, nowoczesnego wyglądu i charakteru. Cegła zewnętrzna sprawdza się wyśmienicie na mniejszych powierzchniach, takich jak domy jednorodzinne, ale i na znacznie większych, takich jak kamienice czy duże budynki użyteczności publicznej. Sprawia, że wyglądają one prestiżowo.
Wydawać się może, że cegła to drogie rozwiązanie. Nic bardziej mylnego. Obiekty do których budowy została użyta cegła pełna, uważane są za jedne z bezpieczniejszych ze względu na trwałość materiału. Są tańsze w eksploatacji, gdyż zewnętrzna elewacja nie wymaga stałej renowacji. Właściwości termiczne, to gwarancja oszczędności na energii cieplnej. Nawet jeśli koszta początkowe są większe, to i tak mamy pewność, że zwrócą się z nawiązką. Jeśli więc planujemy budowę domu, lub inną inwestycję z zakresu budownictwa, warto rozważyć cegłę jako element dekoracyjny i materiał budowlany.
źródło: http://lode.pl/pl/produkty