Suwnice halowe

Suwnice halowe

To nieco dziwne, ale nie każdy w budownictwie wie, co to są suwnice i do czego służą. A więc mówiąc fachowo to urządzenie, które pracuje w cyklu przerywanym, zaopatrzone w mechanizmy podnoszenia i opuszczania.

Służy do przenoszenia rożnego rodzaju materiałów w pionie i poziomie. Zakres pracy ograniczony jest długością toru jazdy, wysokością podnoszenia oraz szerokością mostu. Montuje się je na przykład w halach przemysłowych, magazynach lub na zewnątrz.

Maszynę obsługuje wyspecjalizowany operator maszyn budowlanych, oczywiście tylko taki, który przejdzie „kurs suwnice”. Praca z suwnicami przypomina pracę z dźwigami, bo w zasadzie jest to rodzaj dźwigu, tylko pracujący w innym zakresie. Oczywiście każdą suwnicę można zdemontować i przenieść na miejsce, gdzie akurat będzie bardziej potrzebna.

Ponieważ na rynku wciąż pojawiają się nowe materiały o innych rozmiarach, a firmy często zmieniają profil działalności, niekiedy konieczna jest modernizacja suwnic. Polega ona chociażby na wyposażeniu suwnicy w mocniejszy silnik lub zmianie jej rozmiaru w celu dostosowania do nowego magazynu. Przed zaprojektowaniem hali, w której wykorzystywana będzie suwnica, przede wszystkim konieczni trzeba rozważyć sam proces technologiczny oraz ewentualne kolizje, do jakich mogłoby dojść podczas użytkowania.

Niezwykle ważną kwestią na etapie planowania jest staranne sprecyzowanie wymagań dotyczących tzw. dźwignicy. Ma ona generalny wpływ na rodzaj zastosowanej suwnicy oraz gabarytów konstrukcji stalowej. Dźwignica z podnoszonym elementem poruszająca się po hali wywołuje dynamiczne obciążenie na belce podsuwnicowej, które jest bezpośrednio przekazywane na ramę główną całej konstrukcji. Precyzyjnie dobranie dźwignicy umożliwia zatem bezpieczny transport ciężarów zarówno w pionie, jak i w poziomie. Manewry ogranicza tutaj wysokość podnoszenia, długość toru jazdy ustroju oraz masa elementu. Wymagana wysokość podnoszenia elementów jest głównym czynnikiem mającym wpływ wpływ zarówno na wymiary oraz co za tym idzie cenę hali.

Artykuł powstał przy współpracy z http://dzwignice.pl/suwnice/

 

Dodaj komentarz