Wynajem mieszkania. Przewodnik dla studenta

Mimo że mieszkanie w akademikach wciąż jest bardzo popularne, coraz więcej studentów chce żyć na własną rękę. Nic więc dziwnego, że pod koniec sierpnia czy września następuje fala wynajmów. Jeśli chcemy jednak mieć więcej ofert do przebierania, powinniśmy zacząć poszukiwania nieco wcześniej. Na co zwracać uwagę przy wynajmie mieszkania?

Czynsz – co się w niego wlicza?

Bardzo często okazuje się, że cena wynajmu, która podana jest w ogłoszeniu, dotyczy jedynie czynszu dla właściciela. A to oczywiście oznacza, że będziemy musieli dodatkowo zapłacić czynsz dla spółdzielni, a także koszty za media. Dopytajmy więc, co konkretnie wlicza się w cenę i jakich dodatkowych kosztów możemy się spodziewać. Możemy poprosić też o rachunki z ostatnich miesięcy za prąd, gaz i wodę. Często zdarza się, że zachęca nas bardzo niska cena wynajmu, a okazuje się, że tak naprawdę musimy zapłacić dwa razy więcej.

Zbyt niska cena – braki w wyposażeniu?

Co prawda studenci nie mają zwykle zbyt dużych wymagań, co do wyposażenia mieszkania, ale podstawowe sprzęty powinny się w nim znaleźć. Jeśli cena za wynajem mieszkania jest podejrzanie niska, a w ogłoszeniu nie podane jest jasno, co składa się na wyposażenie, musimy o to zapytać. Może się okazać, że brakuje np. pralki czy lodówki, więc wynajmowanie lokum będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Kaucja

Żądanie kaucji jest popularną praktyką wśród osób wynajmujących mieszkanie. Jest to zabezpieczenie właściciela przed ewentualnymi zniszczeniami lokalu czy sprzętów, które się w nim znajdują, a także przed nieuczciwymi najemcami. Zwykle wysokość kaucji równa jest cenie za jeden miesiąc wynajmu.

Umowa najmu

Jeśli już zdecydujemy się wynająć mieszkanie, podpiszmy koniecznie umowę najmu. W niej powinny być uwzględnione wszystkie obowiązki wynajmującego i najemcy. Tutaj wyszczególnione będą też opłaty dodatkowe i wysokość kaucji. Umowa zawiera również protokół zdawczo-odbiorczy, a więc spis całego wyposażenia i stany liczników.

A gdzie szukać ogłoszeń wynajmu? Oczywiście najlepiej w internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę typu: “wynajmę mieszkanie Lubin” (http://www.nieruchomoscilubin.com/), by znaleźć interesujące nas oferty.