Z jakimi chorobami mogą sobie poradzić pijawki?

Z jakimi chorobami mogą sobie poradzić pijawki?

Pijawki znane były już w starożytności. W medycynie naturalnej istnieją od wieków i wykorzystywane były do leczenia różnych chorób. Obecnie coraz chętniej korzystamy z ich leczniczych właściwości. Z jakimi chorobami mogą sobie poradzić? Co sprawiło, że znów zyskały popularność?

Skąd popularność pijawek?

Dawniej sądzono, że leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) to efekt upuszczania „złej krwi”. Z biegiem lat coraz częściej pijawki stawały się przedmiotem badań naukowców. Przełomem było odkrycie w ich wydzielinie leczniczej hirudyny, która jest niezastąpionym lekiem przeciwzakrzepowym. Obecnie wiemy, że pijawki mają w sobie ok. 200 różnych związków i substancji leczniczych. Nie wszystkie zostały jeszcze dokładnie przebadane pod kątem właściwości. Wiadomo jednak, że wśród nich znajdziemy substancje zapobiegające krzepnięciu krwi, rozkładające zakrzepy, przeciwzapalne, przeciwbólowe czy antyprzerzutowe. Dlatego też pacjenci, którym nie pomogła współczesna medycyna, wybierają hirudoterapię.

Na jakie choroby pomagają pijawki?

Lista chorób jest naprawdę długa, dlatego wymienimy tylko niektóre.

  • Choroby zakrzepowo-zatorowe – hirudyna to silny lek przeciwzakrzepowy, który jest inhibitorem trombiny. Wykazano, że skutecznie zapobiega udarom oraz zawałom. Znajdujące się w wydzielinie pijawek antykoagulanty zapobiegają powstawaniu zakrzepów, a substancje przeciwagregacyjne zmniejszają zlepianie się płytek krwi.
  • Miażdżyca – pijawki wpływają na poziom stężenia lipidów. Obniżają poziom całkowitego cholesterolu, triglicerydów oraz LDL.
  • Nadciśnienie tętnicze – związek PC-LS, znajdujący się w ślinie pijawek, reguluje ciśnienie krwi. Powoduje obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia oraz podwyższenie zbyt niskiego. Przy okazji histamina rozszerza naczynia krwionośne.
  • Stany zapalne – w wydzielinie pijawek znajduje się wiele substancji, które mają działanie przeciwzapalne. Przykładowo bdeliny przyspieszają gojenie się ran i działają przeciwzapalnie.

Jeśli poszukujecie więcej informacji na temat pijawek, zajrzyjcie na stronę: http://pijawki.abros.pl/.

Dodaj komentarz