Terminy dokonywania przeglądów technicznych

Terminy dokonywania przeglądów technicznych

mechanics-424130_640Przegląd techniczny pojazdu to słusznie narzucany na kierowców obowiązek. Wiele z poważnych usterek nie jest odczuwalnych podczas jazdy. Nie zmienia to jednak faktu, że mogą one stać się przyczyną wypadku drogowego. Wiadomo, że kierowcy nie kontrolowaliby stanu swoich pojazdów samodzielnie ze względu na brak odpowiednich umiejętności i wiedzy. Częstym powodem byłoby też oczywiście lenistwo lub lekceważące podejście do sprawy. Okazuje się jednak, że w przypadku posiadania nowego samochodu, przegląd nie jest kwestią uciążliwą. Przynajmniej na początku.

Nowy samochód czyli komfort, wygoda i bezpieczeństwo

Posiadanie nowego samochodu wiąże się z wieloma korzyściami. Nie jesteśmy zobowiązani usuwać usterek, powstałych w wyniku użytkowania przez poprzedniego właściciela. Dodatkowo możemy cieszyć się możliwością korzystania z samochodu, w konstrukcji którego wykorzystane są najnowsze technologie. Poza tym podróżowanie w nowym pojeździe wiąże się z wysokim komfortem oraz dowartościowaniem. Istotną korzyścią jest również fakt, że w pierwszych latach użytkowania pojazdu, nie jesteśmy zmuszeni do częstego dokonywania przeglądu.

Terminy dokonywania przeglądów

Nowe samochody nie były wcześniej przez nikogo eksploatowane, dlatego ich nabywcy są zobowiązani do zaliczenia pierwszego przeglądu technicznego dopiero po trzech latach od dnia pierwszej rejestracji pojazdu. Ponownego przeglądu należy dokonać dopiero po dwóch latach od dnia pierwszego badania technicznego. Później, należy corocznie odwiedzać stację kontroli pojazdów. Przywileje te nie zwalniają jednak posiadaczy nowych samochodów do powierzchownego sprawdzania stanu poszczególnych elementów poza przeglądami.

Kontrola stanu ogumienia

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych jest uszkodzenie ogumienia. Z tego powodu, kierowcy powinni regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach. Najlepiej dokonywać kontroli mniej więcej raz na miesiąc, przy okazji tankowania. Analizie powinna podlegać także grubość bieżnika. Obowiązujące w Polsce przepisy informują, że wymianie powinien podlegać każdy bieżnik, którego grubość jest mniejsza niż 1,6 mm.

System hamulcowy

Układ hamulcowy to jeden z najbardziej istotnych elementów w każdym pojeździe. Ma on bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Uszkodzone przewody hamulcowe nie są odczuwalne podczas jazdy, dlatego ich pęknięcie następuje dopiero w momencie nacisku hamulca z ogromną siłą. Dzieje się to podczas przeglądu, dlatego jest to częsta przyczyna niezaliczania badania przez pojazdy. Zaleca się więc natychmiastową interwencję w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów, związanych z hamulcami. Można do nich zaliczyć nietypowe dźwięki podczas hamowania, zbyt nisko opadający pedał hamulca lub jego zacinanie się. Zapalona kontrolka ABS również jest sygnałem do tego, aby jak najszybciej udać się do mechanika.

Niektóre części samochodu powinny podlegać stałej kontroli. Przykładowo, działanie kierunkowskazów jest kluczową kwestią, która może nas uchronić od wypadku, a przecież wiadomo, że działania tego elementu nie jesteśmy w stanie ocenić, siedząc za kierownicą. Z tego powodu, warto pamiętać o regularnych kontrolach pojazdu również poza przeglądami technicznymi. Wpływa to na bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Dodaj komentarz