Akumulator mi się rozładował – dlaczego?

Rozładowanie akumulatora często zdarza się w okresie zimowym, zwłaszcza kiedy termometry wskazują kilka lub kilkanaście stopni poniżej zera. Ale z problemem tym możemy mieć do czynienia także latem, gdy temperatury są naprawdę wysokie. Jaka jest tego przyczyna? Dlaczego upał może mieć wpływ na stan naszego akumulatora?

Samorozładowanie akumulatora – kiedy następuje?

Optymalna temperatura do działania naszego akumulatora to 20 stopni Celsjusza. To właśnie dla tej temperatury producenci podają czas, w jakim dojdzie do samorozładowania baterii. I nie ma wówczas znaczenia czy akumulator był używany, czy nie. Każda temperatura, która znacząco od tego odbiega, może więc być szkodliwa dla akumulatora. Nie ważne, czy jest zbyt niska czy zbyt wysoka, chociaż wiadomo, że zimą te różnice są większe.

Dlaczego akumulator może rozładować się latem?

W przypadku, gdy mamy do czynienia z temperatura 30 stopni, czas samorozładowania baterii przyspiesza się aż dwa razy! Coraz częściej na rozładowanie się akumulatora narażone są współczesne samochody. Nawet w czasie postoju generują one duże zapotrzebowanie na prąd. Wysokie temperatury to piekło dla akumulatora.

Jak zapobiec rozładowaniu baterii latem?

Gdziekolwiek parkujemy samochód, zawsze szukajmy cienia. Oczywiście wiadomo, że przy wysokiej temperaturze może on niewiele dać, ale z pewnością wydłuży „życie” naszego akumulatora.

Często zdarza się też, że wyjeżdżamy na wakacje i zostawiamy nasz samochód na parkingu przed blokiem. Nie wiadomo, jaka będzie wówczas pogoda, ale może się zdarzyć, że nasz samochód spędzi dwa tygodnie w pełnym słońcu. Czy jest na to jakiś sposób? Oczywiście najlepszym wyjściem będzie po prostu wyjęcie akumulatora i przechowywanie go w temperaturze pokojowej – tak, jak zalecają producenci. Pamiętajmy jednak, że zanim zamontujemy go ponownie, powinniśmy sprawdzić jego napięcie. W razie czego zawsze możemy go podładować.

A jeśli szukacie sprawdzonego serwisu, który wymieni Wam akumulator albo dokona jego szczegółowych pomiarów, zajrzyjcie na stronę: http://www.impwar.pl/.