Jak wybrać mieszkanie?

Kupno mieszkania jest często bardzo ważną decyzją w naszym życiu. Na szczęście wybór samego mieszkania zależy głównie od nas, choć nie na wszystko mamy wpływ. Podobno jednak, jak powiedział Ludwik Pasteur, szczęście sprzyja przygotowanym. Warto więc dokładnie rozeznać się w temacie mieszkań zanim podejmiemy decyzję o zakupie. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania oraz czego unikać.

1. Ostudź swoje emocje

Ta wskazówka dotyczy nie tylko osób kupujących mieszkanie, ale również wszystkich mających podjąć jakąś ważna decyzję. Często decydujemy się na coś w ferworze emocji, bez dokładnego przeanalizowania “za” i “przeciw”, a później żałujemy. Podejmujemy decyzje zbyt szybko, a później okazuje się, że pod nosem mieliśmy lepszą ofertę, ale nawet nie zwróciliśmy na nią uwagi. Postaraj się za tym ostudzić swoje emocje i nie traktować pierwszej lepszej oferty, jakby była okazją życia. Porównaj ją z innymi, wypisz plusy i minusy, a następnie zdecyduj, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza i najwygodniejsza.

2. Nie śpiesz się

Pośpiech jest złym doradcą również i w kwestii wyboru mieszkania. Zdarzają się co prawda sytuacje, kiedy decyzje o zmianie mieszkanie trzeba podjąć niemal natychmiast. Warto jednak zastanowić się, czy zamiast kupowania kota w worku, nie lepiej na jakiś czas wynająć mieszkania, by później móc spokojnie wybrać najlepszą ofertę. Warto również prześledzić jak plasują się ceny mieszkań i jakie są prognozy (ceny będą rosły czy malały) i wtedy podjąć odpowiednią decyzję .

3. Sprecyzuj swoje potrzeby i porównaj oferty

W tym punkcie chodzi o ty, by zastanowić się jakiego mieszkania potrzebujemy i co jest dla nas ważne (począwszy od wielkości mieszkania, poprzez lokalizację, a skończywszy na kwestiach typu: czy w bloku jest winda?) . Zapisujmy wszystkie kwestie, aby odnieść się do nich przy wyborze mieszkania. Pomoże to również ostudzić nasze emocje, jeżeli coś nie będzie nam odpowiadało oraz zastanowić się, czy jesteśmy zrezygnować z czegoś na rzecz jakieś innej wartości. Jeżeli chcesz kupić mieszkanie, to obserwuj jakie ogłoszenia pojawiają się w sieci (np. mieszkania w Lubinie http://www.nieruchomoscilubin.com/), porównuj ceny i wybierz najlepsze.