Czym jest zachowek? – krótki poradnik

Gdyby zapytać jakąś grupę ludzi o to, czym jest zachowek, to pewnie okazałoby, że znaczna ich część nie ma pojęcia. A to bardzo ważna kwestia związana ze spadkiem, który może otrzymać krewny zmarłej osoby. Czym zatem jest ów zachowek? Stanowi on określoną część wartości udziału w spadku danego spadkobiercy, jeśli mamy do czynienia  z dziedziczeniem ustawowym.

Jedną z dziedzin prawa, z którą dość często się spotykamy jest prawo spadkowe bowiem każdy ma rodzinę i niestety jej członkowie umierają, a nam w zależności od stopnia pokrewieństwa należy się spadek. Czasem dochodzi do sytuacji, gdy spadkodawca pozbawia nas należnego nam spadku i gdyby nie zachowek, skończylibyśmy z pustymi rękoma. Według przepisów prawa możemy pozwać spadkobiercę o wypłatę przysługującej nam kwoty ze spadku. Niestety nie wszystkie rzeczy są nim objęte, dlatego warto dowiedzieć się o tym co nam się należy, a co nie. Bardzo dużo cennych informacji o zachowku znajduje się na stronie http://zachowek.biz.pl/zachowek/.

Warto też wiedzieć, komu w rzeczywistości należy się zachowek. Są to mianowicie zstępni osoby, od której pochodzi spadek oraz małżonek. Jeśli zstępnych nie ma, to wówczas zachowek przysługuje rodzicom zmarłego. Oczywiście są też konkretne wytyczne dotyczące tego komu nie należy się zachowek i tymi osobami mogą być miedzy innymi wydziedziczeni na mocy testamentu; osoby, które odrzuciły spadek i wiele innych, o czym trzeba pamiętać, kiedy ubiegamy się o zachowek.