Dlaczego konta oszczędnościowe wciąż cieszą się dużą popularnością?/ Konto oszczędnościowe

Okazuje się, że konta oszczędnościowe nadal wybierane są najczęściej jako forma inwestowania własnych oszczędności. To produkt łatwo dostępny, do tego banki wprost prześcigają się w proponowaniu potencjalnym klientom coraz korzystniejszych ofert. Sprawdź, dlaczego to właśnie konta oszczędnościowe najczęściej wybierają Polacy.

Gwarancja zysku

Polacy wybierają konto oszczędnościowe, ponieważ jest to pewne źródło zarobku. Banki gwarantują oprocentowanie przedstawiane najczęściej w skali roku. To właśnie odsetki są zyskiem dla inwestora. Jeśli tylko inwestor dotrzymuje warunków umowy, może być pewny pomnażania ulokowanych oszczędności zgodnie z umową.

Brak ryzyka inwestycyjnego

Co ciekawe, konto oszczędnościowe jest jednym z niewielu instrumentów inwestycyjnych, które nie jest obarczone żadnym ryzykiem inwestycyjnym. Drugim, który również daje gwarancję zysku bez utraty części czy całości wniesionego kapitału są lokaty.

Okazuje się, że Polacy wola inwestować z mniejszym zyskiem, ale za to pewnie. Niższe oprocentowanie nie daje może szansy na duży zarobek w porównaniu na przykład z agresywnymi funduszami inwestycyjnymi, ale za to w przypadku konta oszczędnościowego pomnażanie pieniędzy jest gwarantowane.

Możliwość swobodnego dysponowania środkami

Ogromną zaletą konta oszczędnościowego jest też możliwość swobodnego dysponowania ulokowanymi środkami. Polacy nie mają jeszcze dużych oszczędności, nie lubią też „zamrażać” ich na długi czas. Konto oszczędnościowe daje możliwość zarobku, ale inwestor może swobodnie korzystać z wniesionego kapitału.

Niektóre banki oferują konta oszczędnościowe, w przypadku których odsetki nie zostają utracone, jeśli dojdzie do wypłaty ulokowanych nadwyżek pieniędzy. Należy jednak uważnie czytać regulamin i umowę prowadzenia kont oszczędnościowych, bo może zdarzyć się, że wypracowane odsetki mogą zostać stracone. Większość ofert banków zakłada również możliwość dowolnej ilości wpłat pieniędzy w dowolnym czasie, które również będą podlegać korzystnemu oprocentowaniu.

Nieograniczony czas inwestowania

Cieszy również fakt, że konto oszczędnościowe może być prowadzone bez limitów czasowych. Oznacza to, że to inwestor decyduje o zamknięciu takiego rachunku. Dzięki temu pomnażanie pieniędzy może odbywać się w krótkim bądź długim terminie.

Eksperci rynku finansowego uznają, że o wiele korzystniejsze jest inwestowanie długoterminowe. Należy jednak przy tym zaznaczyć, że oferty banków zmieniają się bardzo szybko i inwestor może chcieć przenieść swój kapitał na rachunek, dzięki któremu osiągnie większy zysk. Ma w tej kwestii zupełną dowolność.

Wskazówka

Konto oszczędnościowe jest doskonałym narzędziem inwestycyjnym dla początkujących, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pomnażaniem środków. To instrument niezbyt wymagający i przede wszystkim bezpieczny. Śmiało może stanowić jedyne źródło generowania zysków poprzez inwestowanie nadwyżek pieniędzy.

Dla wprawionych inwestorów konto oszczędnościowe może stanowić zaś dodatkowe źródło pewnego zysku. Pamiętajmy zresztą, że każdy z nas może otwierać nieograniczoną ilość tego rodzaju rachunków i są one niezależne od innych instrumentów inwestycyjnych.