Dlaczego warto ozonować domy i samochody

fe3d7f480ed0c329f350f06f00f56685453c0b0d

Ozonowanie jest usługą coraz częściej oferowaną przez różnego rodzaju profesjonalne firmy zajmujące się myciem i sprzątaniem wszelkiego rodzaju powierzchni w domach i samochodach. Duży wpływ ma na to fakt, iż urządzenia wykorzystywane do tej czynności zostały w ostatnich latach znacznie uproszczone, dzięki czemu są teraz znacznie tańsze i mogły się pojawić masowo na rynku. Coraz częściej nawet się zdarza, że urządzenia do ozonowania kupują osoby prywatne, które chcą regularnie wykonywać taką czynność w swoich domach. Dlaczego jednak ktoś chciałby wykonać ozonowanie samochodu lub domu? Powód jest bardzo prosty

Drobnoustroje chorobotwórcze

Wszędzie tam, gdzie działa człowiek, a zwłaszcza tam, gdzie pojawia się więcej ludzi lub ludzie przebywają przez dłuższy czas, tworzone są idealne warunki dla rozwoju różnych drobnoustrojów, czyli grzybów, bakterii i wirusów. Jest to efekt uboczny naszego działania, ponieważ dbając o naszą wygodę, o ciepło, odpowiednią wilgotność i dostęp na przykład do wygodnego fotela, nieświadomie tworzymy idealne warunki życiowe dla organizmów najczęściej zupełnie dla nas niegroźnych, ale nierzadko uciążliwych, a nikomu nie trzeba też na pewno tłumaczyć, że wiele takich drobnoustrojów jest dla nas po prostu szkodliwa. Bakterie mogą żyć w bardzo różnych warunkach i czekać na kontakt z człowiekiem, wirusy rozsiewają swoje kopie w postaci specjalnych form przetrwalnikowych wymagających jedynie kontaktu z człowiekiem, a grzyby będą się rozwijać na bardzo różnych powietrzach, wytwarzać swoje toksyny i rozsiewać zarodniki. Działanie grzybów i bakterii jest też niebezpieczne dla samego naszego otocznia, ponieważ rozwój tych organizmów jest szkodliwy dla powierzchni, na których się rozwijają oraz dla nas samych w późniejszym okresie.

Wypalanie żywym ogniem

Ozonowanie jest działaniem mającym na celu usunięcia wszelkich drobnoustrojów tego typu, a także ich biologicznych pozostałości, które zazwyczaj odpowiedzialne są za nieprzyjemne zapachy. Kontakt ozonu z drobnoustrojami powoduje zachodzenie reakcji chemicznej utleniania ich złożonych substancji, w wyniku czego przekształcają się w znacznie prostsze elementy i w ten sposób niemożliwe staje się ich dalsze funkcjonowanie. Bakterie, wirusy i grzyby giną tak, jakby zostały potraktowane ogniem. W praktyce ozon ma reaktywność tlenu połączonego z bardzo wysoką temperaturą, czyli ognia. Nie trzeba się oczywiście bać, że ozon spali nam dom lub samochód, ponieważ jest on w stanie reagować tylko z organizmami żywymi zakłócając ich procesy życiowe dokonując utlenienia substancji w sposób przypadkowy, przy czym życie jest procesem polegającym na prowadzeniu ściśle kontrolowanego utleniania substancji w celu uzyskania energii.

Przeprowadzenie ozonowania w samochodzie lub w domu doprowadzi do usunięcia drobnoustrojów, które byłyby nie do pokonania bez wykorzystania naprawdę drastycznych i drogich środków. Jest to działanie proste, szybkie i przyjemne, a bezpośrednią nagrodą jego wykonania jest ładny zapach w aucie i w domu.

Polski producent generatorów ozonu: KoronaOzon