Dlaczego warto wynająć zewnętrzną firmę od BHP?

Dlaczego warto wynająć zewnętrzną firmę od BHP?

Każdy nowy pracownik to nie tylko nowe ręce do pracy, ale również nowe obowiązki dla pracodawcy. Odpowiednia umowa i szkolenie BHP to klucz do legalnego zatrudnienia nowej osoby i spełnienie wszystkich wymogów prawnych. Jednak, gdy w Twojej firmie pracuje więcej niż 100 osób, kodeks pracy wymaga od Ciebie wynajęcia zewnętrznej firmy trudniącej się szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz nadzorem nad tym. Dlatego w tym artykule przeczytasz o BHP w świetle przepisów 2019 roku oraz dowiesz się, kiedy i dlaczego zatrudnienie odrębnego przedsiębiorstwa od BHP jest dobrym rozwiązaniem. Szczególnie, jeśli szukasz takiej usługi w Lublinie.

BHP dla małych i dużych firm

Bez względu na to, czy zatrudniasz 50, czy 15 pracowników, na pewno przeprowadziłeś lub planujesz przeprowadzić przed ich zatrudnieniem szkolenie BHP. Nie da się jednak ukryć, że to czasochłonne oraz angażujące zadanie, na które będąc szefem, nie zawsze możesz tracić czas. Z drugiej strony wyznaczenie pracownika, który będzie pełnił rolę specjalisty od bezpieczeństwa, nie zawsze daje pożądany rezultat. Dlaczego? Otóż taka osoba nie tylko musi mieć umowę w Twoim przedsiębiorstwie, ale powinna również przejść specjalistyczne szkolenia BHP dla nadzorców od bezpieczeństwa i higieny pracy. Z tych względów wielu pracodawców decyduje się na zatrudnienie zewnętrznej firmy, która wszystkim się zajmie.

Nie zważaj więc na to, jak wiele ludzi pracuje w Twojej firmie. Czasami mając mały biznes, może się okazać, że potrzebny będzie dodatkowy pracownik lub kilku, by ukończyć projekty czy inne zobowiązania. W takiej sytuacji nie ma większego sensu szukanie osoby, która zajmie się BHP. Idealnym rozwiązaniem będzie po prostu zewnętrzny specjalista, którego możesz wynająć na czas okresowy i tym samym, ograniczyć koszty, które z pewnością generowałby stały pracownik od spraw BHP.

Zewnętrzna firma od BHP

Wiele osób zastanawia się, czym powinny się kierować przy wyborze zewnętrznej firmy od BHP. Na pewno należy mieć wgląd na doświadczenie oraz certyfikaty i zaświadczenia o ukończeniu wymaganych studiów z zakresu BHP. Dzięki temu zyskasz pewność, że zatrudniasz osobę kompetentną, znającą się na tym, co robi. Dodatkowym atutem zewnętrznego przedsiębiorstwa od BHP będzie doświadczenie na etacie w roli państwowego inspektora pracy.

Podsumowując, przed wybraniem kompleksowej usługi od spraw bezpieczeństwa, zwracajmy uwagę na portfolio i bogactwo wiedzy danej marki. Na przykład firma S&J System może poszczycić się naprawdę wysokimi kwalifikacjami i uprawnieniami oraz bogatą ofertą szkoleń do wyboru. Więcej szczegółów znajdziesz na ich stronie internetowej: http://www.sjsystem.pl/szkolenia-bhp.html.

Bezpieczeństwo i higiena pracy w praktyce

Samo szkolenie BHP to za mało, by miejsce pracy było bezpieczne – w świetle prawa – dla pracownika. Pamiętaj więc, by na bieżąco zaznajamiać się z wymogami dotyczącymi warunków pracy, które jako pracodawca musisz zapewnić zatrudnionej osobie. Jeśli jednak zatrudnisz zewnętrzną usługę od BHP, masz to z głowy. Taka osoba musi być regularnie informowana o zmianach, więc siłą rzeczy wie na temat nowości BHP więcej od Ciebie. Dzięki temu zyskujesz pewność, że Twoje miejsce zatrudnienia jest bezpieczne nie tylko dla osób podejmujących etat, ale także w świetle przepisów prawa.

To szczególnie ważne, gdy Twoja firma trudni się wyrabianiem przedmiotów na halach produkcyjnych, przy taśmach lub w hutach czy na magazynach. Tego typu prace wykraczają poza 3 stopień zagrożenia życia i zdrowia osoby pracującej. Dlatego chcąc jak najlepiej stosować się do wszystkich przepisów BHP, regularnie monitoruj stan maszyn i innych narzędzi, które używane są w Twojej firmie.

Pamiętaj, że pracownik nie może być dopuszczony do pracy bez wcześniejszego szkolenia BHP. Konieczne jest również wydanie dokumentu zaświadczającego o ukończeniu owego kursu, w wyniku czego dopiero wtedy może mieć miejsce podpisanie umowy i dopuszczenie nowej osoby do wykonywania zadań. Najlepsze szkolenia BHP na terenie Lublina przeprowadza przedsiębiorstwo S&J System, które znajdziesz na tej stronie internetowej: http://www.sjsystem.pl.


Dodaj komentarz