Celem wyłazu dachowego jest utorowanie drogi na zadaszenie, w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia domowników lub osób przebywających w budynku. Poza tym, pozwala on również w bezpieczny sposób przejść z mieszkania na dach, by wymienić część pokrycia, sprawdzić stan komina lub dokonać drobnych napraw. Bez wyłazu dachowego nie możemy legalnie wprowadzić się do budynku. Dlatego tak ważne jest, by został on wybrany i zamontowany w odpowiedni sposób. O tym, jaki wyłaz dachowy wybrać w zależności o materiału położonego na dachu, przeczytasz w tym artykule.
Wyłaz dachowy, a okno dachowe
Wiele osób mylnie zakłada, że wyłaz dachowy to to samo, co okno dachowe. Przyjmują oni, iż wystarczy na poddaszu zamontować tego typu rozwiązanie, by wyłaz nie był konieczny. To błąd. Dedykowany do wychodzenia w sytuacji niebezpieczeństwa wyłaz, musi posiadać specjalne funkcje i właściwości. Przede wszystkim powinien być całkowicie otwierany na bok lub do góry, pod kątem 90°. Tylko takie okno umożliwia bezpieczne opuszczenie mieszkania w czasie pożaru lub gdy konieczna jest naprawa dachu, komina czy wentylacji.
Wyłaz dachowy, a pokrycie dachowe
W zależności od kątów nachylenia dachu, ilości spadów i rodzaju powłoki zadaszenia, wyłaz dachowy będzie wykonany z innych substratów lub zamontowany w innym miejscu. Kiedy na naszym dachu znajduje się blachodachówka i planujmy przysposobić poddasze do utworzenia tam pomieszczeń użytkowych, wyłaz dachowy nie zepsuje designu naszego domu. Poza tym, można nim zastąpić okno dachowe.
Jeśli więc zależy nam i na estetyce i na bezpieczeństwie, zaprojektujmy taki dach, który spełni nasze oczekiwania i pozwoli na komfortowy – dla naszych oczu – montaż okna przeciwpożarowego. Warto zaznaczyć, że kupując wyłaz, należy patrzeć przede wszystkim na jego jakość i materiały z jakich został wyprodukowany.
Jak wybrać okno przeciwpożarowe?
Zastawiasz się, jaki właz dachowy kupić na pokrycie, które tworzy blacha trapezowa, a jaki na zadaszenie z blachodachówki? W takim razie garść poniższych wskazówek z pewnością ułatwi Ci dokonanie właściwego wyboru.
- Wyłaz powinien być zamontowany tak, by woda z dachu mogła swobodnie spływać.
- Wyłaz instalujemy z dala od kominów i innych elementów, utrudniających wydostanie się z domu.
- Nie ma znaczenia rodzaj pokrycia dachowego, w czasie wyboru wyłazu. Liczy się jednak to, czy wyjście ewakuacyjne znajdzie się na poddaszu użytkowym, czy na strychu służącym jedynie jako przejście między dachem a mieszkaniem.
- Założenie okna przeciwpożarowego zlecamy fachowcom. Nim dopuścimy ich do pracy, sprawdźmy wszystkie kwalifikacje i dokumenty ekipy, potwierdzające umiejętność wykonania takiego zadania.