Jak przygotować się do reprezentowania firmy za granicą?

startup-593343_640

Jeżeli prowadzisz firmę, może zdarzyć się, że przyjdzie Ci reprezentować ją za granicą. Ważne jest więc, aby płynnie posługiwać się językiem angielskim, ponieważ to właśnie on najprawdopodobniej będzie językiem dominującym na międzynarodowych targach, wyjazdach tematycznych czy prezentacjach.

O ile przygotowanie prezentacji w języku angielskim nie powinno stanowić większych problemów, to mogą one pojawić się w momencie odpowiadania na pytania oraz podczas prowadzenia luźnych rozmów na temat prezentowanych produktów czy usług. Dlatego ważne jest, aby każdy wyjeżdżający w taką delegację pracownik, opanował sztukę improwizacji. Zapewne nie wszyscy pracownicy znają język na tyle, aby poradzić sobie z tym zadaniem. Jest ono o tyle trudniejsze, że każdy pracownik znajduje się na innym poziomie umiejętności i wiedzy językowej. Może się również zdarzyć, że zabraknie czasu na zorganizowanie odpowiedniego kursu językowego. Jak więc poradzić sobie w takiej sytuacji?

Wiele dobrych szkół językowych (np. szkoła w Częstochowie) oferuje swoim klientom organizowanie audytów językowych, które mają na celu sprawdzenie, na jakim realnym poziomie są pracownicy. Specjaliści z takich placówek już po 10 minutach wnikliwej konwersacji są w stanie określić, jak dalej edukować pracownika i przygotowują dla pracodawcy czytelny dokument, który jasno to określa. Z takiej usługi może skorzystać każdy.

Szkoły językowe często też prowadzą specjalne przygotowania na zagraniczne wyjazdy. Dobre szkoły są w stanie poradzić sobie nawet z bardzo trudnym zadaniem nauczenia osób o wysoce zróżnicowanych umiejętnościach językowych. Jednak czas trwania takiego przyśpieszonego kursu może być bardzo różny, dlatego nie zaleca się odkładania go na ostatnią chwilę. Bardzo ważne jest, aby na wyjazdy zagraniczne wysyłać wykwalifikowanych pracowników, którzy poradzą sobie nie tylko z prezentacjami, ale także z rozmowami i odpowiadaniem na pytania. Może warto zabezpieczyć się na przyszłość i już dziś zainteresować się ofertami dla firm w szkołach językowych? Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego jest niemal obowiązkowa.