Język angielski? To takie proste!

union-jack-1027895_640

Umiejętność komunikacji w języku obcym to wymóg numer jeden stawiany przez pracodawców. Już od wielu lat najbardziej pożądany jest angielski. Pozwala na komfortowy sposób porozumiewania się z większością obcokrajowców. Płynny kontakt z kontrahentami lub klientami zagranicznymi może w znacznym stopniu poprawić kondycję określonej działalności. Wiadomo również, że angielski doskonale sprawdza się podczas wyjazdów delegacyjnych czy wakacji spędzonych za granicą. Jest także bardzo przydatny dla osób pracujących przy komputerze. Większość programów nie została jeszcze bowiem przetłumaczona na język polski.

Łatwo zauważyć, że niewiele z osób w średnim wieku potrafi posługiwać się angielskim. Powodem jest zapewne brak nauki w szkole. Jeszcze niedawno uczniowie poznawali na lekcjach inne języki takie jak francuski czy rosyjski. Niestety okazuje się, że angielski nie został dobrze opanowany nawet przez większość młodych osób. Przyczyny mogą być różne. Brak motywacji czy niechęć do nauki. Najczęściej chodzi jednak o to, że nauczyciele stosują nieprawidłowo metody nauczania.

Bezskuteczne metody nauczania

Przyjrzyjmy się tradycyjnej lekcji języka obcego w szkole. Nauczyciel każe otworzyć podręczniki na jakiejś konkretnej stronie, omawia określone zagadnienia gramatyczne, a następnie wskazuje uczniom szereg ćwiczeń do wykonania. Po dłuższej chwili wszystkie zadania są wspólnie sprawdzane. Zazwyczaj uczestnicy lekcji stresują się, że nie zrozumieją konkretnych zagadnień. Jedyne na czym się skupiają to na tym, aby we właściwy sposób uzupełnić określone frazy. Efekt? Mózg przyzwyczaja się do możliwości długotrwałego zastanawiania się nad właściwą odpowiedzią. Zwróćmy również uwagę  na lekcje trenujące płynną wymowę. Nauczyciel zaleca uczniom przygotować się do wypowiedzi na jakiś konkretny temat i wysłuchuje ich na następnych zajęciach. Wszyscy przygotowują jak najlepszy monolog, uczą się go na pamięć, po czym prezentują go w klasie. System stosowany w szkołach doskonale uczy zagadnień gramatycznych i słownictwa, ale mniejszy nacisk kładzie na ćwiczenia płynnej mowy.

Umiejętność płynnej wypowiedzi

Można zauważyć, że liczba szkół językowych, zawierających w swojej ofercie kurs angielskiego w Częstochowie  stale rośnie. Wszystkie kuszą atrakcyjnymi cenami szkoleń oraz sezonowymi promocjami. Wiele z nich nie dysponuje jednak wykwalifikowanymi lektorami. Zwróćmy uwagę, że dobry nauczyciel powinien charakteryzować się nie tylko szeroką wiedzą, ale również odpowiednim podejściem do uczniów. Prawdziwi profesjonaliści posiadają odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają ich wiedzę, a ponadto stosują metody, które utrwalają umiejętność płynnej komunikacji, która jest głównym celem nauki języka obcego. Coraz bardziej popularnym sposobem staje się metoda bezpośrednia. Skupia się ona na zajęciach praktycznych. Podczas zajęć lektor prowadzi ze słuchaczami dialog na określony temat. Ważne jest to, aby odpowiedzi uczniów padały jak najszybciej. Jeżeli prowadzący widzi, że uczestnik zbyt długo się zastanawia, podpowiada mu jakieś słowo lub nawet cały początek zdania. Mózg przyzwyczaja się do natychmiastowej reakcji. Tylko w taki sposób, kursanci mogą opanować sztukę płynnej wypowiedzi.

Artykuł powstał we współpracy z tarkowski.edu.pl