Leasing czy wynajem długoterminowy – na co się zdecydować?

Założyłeś firmę i potrzebujesz służbowego auta? A może sam nie masz wystarczających oszczędności, żeby kupić samochód? Rozwiązaniem na ten problem może być wynajem długoterminowy lub leasing. Ta pierwsza forma nie jest jeszcze w Polsce tak bardzo popularna, jednak przedsiębiorcy coraz częściej się na nią decydują. Różnice są stosunkowo niewielkie, jednak by wybrać, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

Czy musisz ponieść koszty wstępne?

W leasingu wkład własny jest obowiązkowy. Zazwyczaj jest to 10-20% od całej kwoty, chociaż istnieją korzystne oferty, gdzie opłata wstępna wynosi symboliczny 1%. Jeśli zaś chodzi o wynajem długoterminowy, tutaj wkład własny jest już kwestią dowolną. Możesz wpłacić pieniądze, ale firma wynajmująca nie będzie tego od Ciebie wymagała.

Na jak długo można wynająć samochód?

Umowy zarówno w leasingu, jak i wynajmie długoterminowym obejmują zwykle okres kilku lat. Z tą różnicą, że wynajem samochodów może trwać zaledwie kilka miesięcy, zaś na leasing decydują się ci, którzy planują korzystać z auta dłużej.

Czy po wygaśnięciu umowy da się wykupić samochód?

W przypadku leasingu jest to jak najbardziej możliwe. Po upłynięciu danego czasu nie musisz zatem zwracać auta do właściciela – jeśli jesteś zadowolony z pojazdu i chcesz nadal nim jeździć, możesz go wykupić. Zwykle koszt takiego wykupu jest znacznie mniejszy, niż w przypadku sprzedaży bezpośrednio z komisu.

Niestety oferty wynajmu długoterminowego przeważnie nie dają klientom możliwości wykupienia samochodu.

Kto ponosi opłaty za serwisowanie?

Ponieważ na rynku istnieje wiele firm leasingowych, ich oferta jest bardzo zróżnicowana. Istnieją zatem również takie, które poza udostępnieniem pojazdu dają możliwość skorzystania z dodatkowych usług, w tym serwisowania. Zwykle jednak dostajesz samochód w dzierżawę, ale opłatę np. za wymianę opon ponosisz samodzielnie.

Wynajem długoterminowy zaś oferuje swoim klientom niemal pełne pokrycie kosztów utrzymania.

Czy mogę dokonywać zmian w wynajmowanym samochodzie?

Jeśli masz samochód z leasingu to jak najbardziej, masz też większą swobodę, jeśli chodzi o wybór mechanika. Z kolei pojazd pochodzący z wynajmu długoterminowego może być serwisowany wyłącznie przez ASO, a ponadto nie można go w żaden sposób tuningować.