Nadwrażliwość zębów- czym jest i jak sobie z nią radzić?

best-friends-381984_640Główną przyczyną nadwrażliwości zębów jest osłabiona struktura szkliwa oraz recesja dziąseł (odsłonięcie szyjek zębowych). Mamy z nią do czynienia, gdy odczuwamy silny, przeszywający ból, najczęściej w trakcie spożywania bardzo zimnych lub bardzo ciepłych posiłków. Ból ten może się pojawiać także przy wdychaniu zimnego powietrza, w trakcie szczotkowania lub nitkowania zębów oraz przy jedzeniu kwaśnych lub bardzo słodkich produktów.

Jeśli przy którejś z powyższych czynności odczuwamy ból lub przynajmniej dyskomfort, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z nadwrażliwością zębów. Pamiętajmy jednak, że nasza ocena może nie być prawidłowa (w końcu nie jesteśmy stomatologiem z dyplomem), dlatego warto wybrać się do dentysty. Po przeprowadzeniu dokładnego badania lekarz przekaże nam zalecenia, dzięki którym będziemy mogli pozbyć się problemu z nadwrażliwymi zębami. Powie nam również jakie czynniki wpływają na jej powstawanie lub nasilanie się.

Przyczyn nadwrażliwości jest wiele. Są to m.in. jedzenie zimnych lub gorących pokarmów, wdychanie zimnego powietrza lub picie gorącej kawy oraz herbaty. Nadwrażliwość może się także pojawić w wyniku nieprawidłowego szczotkowania zębów, które może być spowodowane zbyt twardą szczoteczką oraz bardzo silnym i energicznym myciem zębów. W wyniku tego dziąsła się obniżają a szkliwo ulega starciu, co powoduje odsłonięcie zębiny. Nadwrażliwość musi być leczona u lekarza specjalisty, czyli stomatologa, tak jak każdy inny problem związany z jamą ustną.

Podstawową do złagodzenia nadwrażliwości zębów jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Zęby należy szczotkować minimum dwa razy dziennie. Najlepiej zaopatrzyć się w preparaty, które są dedykowane osobom cierpiącym na nadwrażliwość. W takim przypadku przyda się szczoteczka z miękkim włosiem, która nie podrażni dodatkowo dziąseł. Istotne jest również samo szczotkowanie- musi być przeprowadzane regularnie, ale w delikatny sposób.
O prawidłową higienę jamy ustnej należy dbać nie tylko poprzez szczotkowanie, ale także przy pomocy specjalnego płynu do płukania ust oraz nitki dentystycznej.