Zabezpiecz dom przed powodzią!

Zabezpiecz dom przed powodzią!

sigonella-81772_640Osoby, które raz straciły cały dobytek przez powódź starają się w przyszłości zapobiegać podobnym tragediom. Na szczęście nie zawsze nieruchomość zalewana jest w całości – pod dach, bardzo często woda dociera wyłącznie do piwnicy albo wyższego piętra domu. Dlatego warto jest wykorzystać różne sposoby, umożliwiające nawet w mniejszym stopniu wtargnięcie wody do wnętrza nieruchomości.

Jak zabezpieczyć dom przed wodą?

Jednym ze skutecznych i prostych w realizacji rozwiązań jest po prostu podwyższenie wejścia do domu – wystarczy wykonać podwyższenie o 30 centymetrów wyższe, czyli praktycznie o 2 schodki, aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo. Pomysł ten zdaje egzamin, jeśli piwnice są bez okien albo bardzo dobrze izolowane.

Innym rozwiązaniem jest zabezpieczenie bramy wjazdowej i furtki ścianką z drewnianych bali, wówczas chroniona jest nie tylko sama nieruchomość, ale cała posesja. Polega to na wykonaniu wokół działki ogrodzenia dobrze zakotwionego w gruncie, w którym osadzone są stalowe ceowniki. W chwili zagrożenia spowodowanego wodą wsuwa się w nie drewniane bale.

Warto również pomyśleć o zabezpieczeniu drzwi i okien specjalnymi panelami. W otworach drzwiowych oraz okiennych należy przykręcić szczelnie otwarte od góry ramki z profili stalowych. W chwili zagrożenia wsuwamy w nie wodoodporne panele, których krawędzie wykończone są taśmą uszczelniającą.

Oczywiście znanych jest o wiele więcej sposobów umożliwiających zabezpieczenie domu, ale poza ochroną zewnętrzną należy również pomyśleć o zabezpieczeniu wnętrz. I tutaj warto jest do wykończenia wykorzystać wodoodporne materiały budowlane – szczególnie, w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka, które zawsze są narażone na większe działanie wilgoci. Tutaj na pewno sprawdzi się płyta wodoodporna, która została stworzona do tego typu pomieszczeń. Płyta wodoodporna to płyta gipsowa z włóknami, która zapewnia zmniejszone wchłanianie wody – nasiąkliwość poniżej 3%. Zaleca do stosowania w pomieszczeniach mokrych i długookresowo wilgotnych.

Dodaj komentarz