Nowofundland – jak wychować?

Nowofundland – jak wychować?

Hodowla nowofundlandów cieszy się dużym zainteresowaniem wielbicieli czworonogów. Są to bowiem psy niesamowicie urokliwe i posiadające wspaniały charakter. O czym należy wiedzieć, decydując się na nowofundlanda? Jak go pielęgnować i wychować?

Ogólna charakterystyka nowofundlandów

Hodowla nowofundlandówHodowle nowofundlandów są jednymi z najliczniejszych hodowli psów na świecie. Cieszą się ogromną popularnością zarówno w Europie, jak i w USA. Są bowiem nie tylko piękne, ale posiadają miłe usposobienie oraz wyjątkowe zdolności. Od początku były to psy, które ciężko pracowały: pomagały rybakom w porcie, wyciągały sieci na brzeg, posiadały niesamowitą orientację, dlatego bezbłędnie potrafiły wskazać, w którym kierunku znajduje się brzeg, niejednokrotnie odszukiwały zagubione przedmioty i ratowały swoich właścicieli przed utonięciem. Pracowały także na lądzie, ciągnąc ciężkie, załadowane drewnem sanie. Aktualnie nowofundlandy są świetnymi ratownikami wodnymi. Ich instynkt ratownika może spowodować, że zwykły spacer nad jezioro zakończy się „ratowaniem” wszystkich kąpiących się ludzi.

Nowofundlandy imponują potężną posturą i wyjątkowym umaszczeniem. Mogą być jednolite – czarne lub brązowe oraz dwukolorowe – czarno-białe. Posiadają charakterystyczny, długi, sięgający guza piętowego, mocno owłosiony ogon. Mają również raczej krótki grzbiet, głęboką klatkę piersiową oraz mocne lędźwie. Poruszają się leniwie i ociężale, choć – co ciekawe – bieganie wychodzi im lekko i sprężyście.

Hodowla nowofundlandów – którą wybrać?

Hodowli nowofundlandów jest wiele. Decydując się na zakup tego psiaka, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim sprawdzić należy samą hodowlę, najlepiej w związku kynologicznym. Jest to szczególnie ważne, jeżeli zależy nam na psiaku z rodowodem. Bezapelacyjnie należy sprawdzić, w jakich warunkach chowają się szczeniaki – to może mieć ogromny wpływ na ich usposobienie, gdy dorosną. Warto zobaczyć także rodziców szczeniaka, a przynajmniej matkę – w jakiej jest kondycji, jak wygląda jej sierść, czy nie jest za chuda itp. Najważniejsza jest jednak socjalizacja szczeniaka, dlatego tak istotne okazuje się sprawdzenie warunków, w jakim był chowany. Dobra hodowla nowofundland nie pozwoli na to, aby psy chowane były w kojcach, widziały człowieka dwa razy dziennie, czy zaniedbywana była ich higiena. Należy również zajrzeć do książeczki zdrowia pieska – czy w ogóle była zakładana i co jest w nią wpisane. W przypadku hodowli nowofundlandów warto wybrać taką, która znajduje się dość daleko od przyszłego miejsca zamieszkania szczeniaka.

Wychowanie nowofundlanda

Decydując się na nowofundlanda, trzeba mieć na uwadze, że jest to pies wspaniały, ale wymagający. Szczególną uwagę należy poświęcić jego bujnej i puszystej sierści. Higiena tego psa jest bowiem bardzo istotna dla jego zdrowia i ładnego wyglądu. Jest to wyjątkowy, bardzo rodzinny pies, który nadaje się nawet do małych dzieci. Uwielbia się uczyć nowych rzeczy. Nudzi go jednak ciągłe powtarzanie tych samych sztuczek, dlatego szkolenia powinny być urozmaicane. Należy także pamiętać, że nowofundlandy uwielbiają pochwały, które motywują je do dalszego rozwoju.

Nowofundlandy, pomimo swoich gabarytów, nie potrzebują zbyt wiele przestrzeni domowej. Nie mają w zwyczaju chodzić krok w krok za swoim właścicielem, a większość czasu spędzają w legowisku. Na świeżym powietrzu zmieniają się w pełne wigoru zwierzaki, dlatego aktywność na dworze jest dla nich wyjątkowo ważna. Nowofundlanda należy utwierdzać w swojej do niego miłości, bowiem te psy to straszne pieszczochy.

Artykuł powstał we współpracy z hodowlą nowofundlandów „Pola Elizejskie” – http://nowofundlandy.com.pl.

 

Dodaj komentarz