O czym warto pamiętać pracując jako kierowca?

road-237384_640

Praca kierowcy to spełnienie marzeń dla wielu fanów motoryzacji, jednak oprócz satysfakcji z prowadzenia różnych, często dużych pojazdów, trzeba pamiętać o ryzyku, które niesie ze sobą ten zawód. Oto kilka faktów, o których należy pamiętać chcąc zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo, jeśli często podróżuje się samochodem.

Samopoczucie
W przypadku prowadzenia pojazdów mechanicznych, dużo zależy od samopoczucia. Oczywiście każdy zawodowy kierowca jest świadom, że nie wolno prowadzić pod wpływem alkoholu czy środków odurzających, jednak istnieje szereg innych czynników, wpływających na poziom bezpieczeństwa. Jeśli decydujemy się wsiąść za kółko przede wszystkim powinniśmy być wypoczęci. Zmęczenie i trudności w koncentracji mogą być przyczyną stłuczek, a nawet poważnych wypadków. Z tego powodu dobrze jest zadbać o odpowiedni czas snu, zwłaszcza przed długą trasą. Dodatkowo, warto pamiętać o postojach i przerwach. Kolejnym istotnym czynnikiem jest psychika. Silne emocje nie są dobrym doradcą, również na drodze. Agresywny styl jazdy i przekraczanie prędkości bywają źródłem zagrożenia nie tylko dla nas samych, ale też innych kierowców.

Zdrowie
Kierowcy pracują głównie siedząc, co ma niekorzystny wpływ na ich zdrowie. Głównie przejawia się to w postaci wzrostu masy ciała. Do tego dochodzą nieregularne posiłki w różnych przydrożnych barach lub fast-foodach. Chcąc zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę warto w wolnym czasie uprawiać sport, a w czasie pracy starannie wybierać miejsca postojów i to, co się je. Jeśli jest jaka możliwość, dobrze jest też jadać regularnie, mniej-więcej o tych samych porach. Dzięki temu ryzyko nadwagi będzie mniejsze.

Stres zawodowy
Choć po pewnym czasie stres związany z każdą pracą zmniejsza się, to jednak w przypadku zawodowych kierowców mogą się zdarzyć sytuacje, które będą jego silnym źródłem. Przede wszystkim są to różnego rodzaju wypadki, stłuczki i awarie na drodze. Jeśli chce się uniknąć niepotrzebnych nerwów, warto zawsze być wyposażonym w dane kontaktowe do pomocy drogowej i serwisu, gdzie wykonywana jest naprawa ciężarówek i samochodów osobowych. Dzięki temu szybko naprawimy uszkodzony pojazd, lub zostanie on bezpiecznie przetransportowany przez fachowców do warsztatu.