Rejestrator jazdy – dlaczego warto korzystać?

Nawet jeżeli jesteś dobrym, doświadczonym i uważnym kierowcą, nie można powiedzieć tego o wszystkich kierujących pojazdami mechanicznymi. Stąd też często dochodzi do drogowych wypadków, w których czasami winnym staje się tak naprawdę poszkodowany. Jest jednak sposób, aby takich sytuacji uniknąć i drastycznie zminimalizować liczbę drogowych piratów.

Jak wybrać dobrą kamerę samochodową?

Zakup samochodowego rejestratora nie jest zadaniem łatwym, bowiem rynek oferuje nam wiele tańszych i droższych oraz lepszych i gorszych urządzeń. Na co więc przede wszystkim zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia? Najważniejszym parametrem jest rozdzielczość. Przyjmuje się, że minimalna rozdzielczość w tego typ urządzeniach powinna wynosić 720p (HD), jednak im większa rozdzielczość, tym lepsza jakość nagrania. Nie bez znaczenia pozostaje także pamięć urządzenia. Trzeba zwrócić więc uwagę, czy wewnętrzna pamięć kamery jest wystarczająca oraz czy ewentualnie można poszerzyć się o zewnętrzną kartę pamięci (16 lub 32 GB). Niektóre kamery posiadają ciekawą funkcję nagrywania w pętli, co oznacza, że nowe filmy nadpisywane są automatycznie nad najstarszymi. Rejestratory samochodowe powinny mieć także jak najszerszy kąt nagrywania i powinny obejmować przynajmniej oba pasy jezdni i pobocze. Zwykle kamery posiadają kąt 120 stopni, niektóre natomiast potrafią nagrywać nawet 150 stopni. Bardzo przydatna jest również opcja z czujnikiem ruchu. Dzięki niej kamera uruchamia się przy starcie pojazdu, lub zaczyna nagrywać gdy do stłuczki dojdzie w czasie postoju. Takie oraz wiele innych przydatnych opcji posiada na przykład kamera Xblitz Ghost.

Kiedy kamera samochodowa się przydaje?

Rejestratory samochodowe mogą okazać się kluczowym dowodem w sprawach spornych na drodze, w walkach o ubezpieczenie z agencją ubezpieczeniową, a czasem nawet w sądzie. Często zdarzają się również sytuacje, w których dochodzi do nieuzasadnionego zatrzymania pojazdu przez policję i wręczenia mandatu. Wtedy również nagranie z samochodowej kamery może uchronić nas przed zapłaceniem niesłusznie wlepionego mandatu. Oglądając nagrania z przejechanych przez nas tras, możemy także wyłapać swoje własne błędy, a co za tym idzie – szybko je wyeliminować. Wyeliminować możemy też piratów drogowych, poprzez zamieszczenie w Internecie nagrania z wyczynami niektórych kierowców wątpliwych umiejętności, co pozwoli policji ich odnaleźć. To tylko niektóre korzyści płynące z rejestrowania drogi. Zaopatrz się w taki sprzęt i przekonaj się sam!